Miasta świata w Chopin Point Warsaw!

MIASTA ŚWIATA - Paryż, Strasbourg, Warszawa, Kraków, Nowy Jork, Los Angeles, Londyn, Tallin, Barcelona, Edynburg, Berlin...

"Podróże po widzialnej i niewidzialnej mapie świata. Miasta Chopina i nie tylko..." - tak opisują organizowane w Chopin Point wydarzenie dwie warszawskie artystki, Iwona Jędruch i Maja Baczyńska. W ten sposób muzyką i słowem opowiedzą o miastach, do których podróżowały i w których zostawiły kawałek siebie. Nie zabraknie też nieco egzotycznych brzmień - dźwięk mis i gongów będzie sprzyjał kontemplacji i wyciszeniu po długim dniu pracy oraz...duchowym podróżom.

Iwona Jędruch & Maja Baczyńska – misy dźwiękowe, skrzypce, głos, tank drum, gong

(wiersze miejskie - Maja Baczyńska)

"Miasta świata" odbędą się 26 czerwca (wtorek) 2018 r. o godzinie 20.30, w Chopin Point Warsaw, przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, wstęp - 15 zł

 

Jeszcze kilka słów o artystkach...

Iwona Jędruch gra własną muzykę improwizowaną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, śpiewa wokalizy przez konchę. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie). Inspirując się specyficzną barwą dźwięku skrzypiec stosuje własne techniki w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów gongu, mis dźwiękowych i głosu. Ma to także istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej, opartej na przebiegach emocjonalnych w jej muzyce. Występuje w kraju i za granicą solo i w duetach na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych: na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", w Maratonie Muzycznym "Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina" w Warszawie (2010), na Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART i AMBERIF(2008, 2013), na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej "Viva Flamenco" (2008, 2009); Iwona Jędruch grała także na koncertach z wybitnymi artystami, takimi, jak np.: Zdzisław Piernik, Tadeusz Sudnik, Michael Zerang (US), Małgorzata Kołcz, Jarosław Siwiński i in. Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe. Prowadzi także warsztaty improwizacyjne i rozwojowe, wykłady, felietony oraz koncerty relaksacyjne i spotkania indywidualne w ramach autorskiego programu: „Sztuka dźwięku sztuką życia” (od 2001).

 

Maja Baczyńska – muzyk, reżyser, autorka tekstów. Laureatka nagród w dziedzinie poezji (m.in. I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare”, II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Jesienna Chryzantema” i in.), teatru i filmu. Autorka spektaklu „Dziwnotwór” oraz tekstów piosenek, a także tekstu do bajki symfonicznej „Czarodziejska batuta” (muz. Zuzanna Niedzielak), libretta do „Pasji” na 5 solistów, chór i orkiestrę Rafała Kłoczko oraz słów do utworów: „Porcelanowa lalka” Andrzeja Borzyma jr, „Liść” Tomasza Jakuba Opałki, „Hydrologia” Adriana Robaka i in. Zastępca redaktor naczelnej w magazynie Presto. Muzyka Film Sztuka oraz redaktor naczelna Presto filmowego. Założycielka grupy filmowej MUDO Music Documentaries. Jej filmy były pokazywane w kraju i za granicą, a także emitowane w telewizji. Aktualnie pracuje nad autorskim spektaklem synkretycznym - „Motyl i wilk” oraz bierze udział w wieczorach muzyczno-poetyckich w duecie z Iwoną Jędruch (misy dźwiękowe, gongi, skrzypce) oraz ALUEI.

 

* Zdjęcie: Nowy Jork, Central Park, fot. Maja Baczyńska (archiwum prywatne)

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów