Miasto Sztuki już po raz dziewiąty w Jarosławiu

08.07.2016
Miasto Sztuki już po raz dziewiąty w Jarosławiu

– Zakochaliśmy się w Jarosławiu – mieście otwartym, różnorodnym i kulturalnym, pełnym zabytków i uroczych zakątków. Ujęli nas jego mieszkańcy – mówi Eliza Szulińska, pomysłodawczyni Miasta Sztuki, prezes Stowarzyszenia Artystów Euforis – Dlatego pragniemy, aby Jarosław stał się unikatowym miejscem na mapie Polski. Chcemy, aby latem w każdym zakątku odbywały się wydarzenia artystyczne – warsztaty, koncerty, wystawy, happeningi, które będą łączyć artystów, mieszkańców Jarosławia i turystów. Chcemy, aby właśnie tu powstało żywe i tętniące Miasto Sztuki – miasto, w którym każdy staje artystą dla własnej przyjemności. Miasto, w którym działania twórcze łączą ludzi, pokolenia, historię i teraźniejszość.

 

W tym roku szykuje się wyjątkowa 9. edycja Miasta Sztuki, w ramach której ze sztuką będą mogli zetknąć się wszyscy mieszkańcy Jarosławia: siedem koncertów, plenerowe warsztaty dla rodzin, w tym collage, instalacje, orkiestra, konstruowanie instrumentów muzycznych, zajęcia plastyczne, moc artystycznych przeżyć i niezapomnianych wzruszeń, aż do 17 lipca.

Miasto Sztuki to coroczne kursy wokalne, instrumentalne i kursy mistrzowskie. Do Jarosławia przyjeżdżają wybitni artyści i pedagodzy. Ale poza tym, że korzystają z pięknej aury i gościnności jarosławskiego opactwa, chcą się dzielić swoją pasją, miłością do muzyki ze wszystkimi mieszkańcami miasta.

Jedną z form aktywności są koncerty plenerowe i galowe, których w tym roku będzie wyjątkowo dużo, bo aż siedem razy mieszkańcy Jarosławia spotkają się z najpiękniejszą muzyką na żywo.

Już 9 lipca pierwszy koncert – PIOSENKA AKTORSKA. Poznamy umiejętności wokalne ale i interpretacyjne najzdolniejszych uczestników warsztatów Miasta Sztuki.

12 lipca – zaśpiewamy O MIŁOŚCI – bo taki będzie przewodni temat koncertu, a dwa dni później, 14 lipca bohaterami będą Wasowski i Przybora – uczestnicy warsztatów wokalnych i kursów mistrzowskich zaśpiewają znane i lubiane piosenki z Kabaretu Starszych Panów i nie tylko.

Czwarty koncert plenerowy odbędzie się 16 lipca. To będzie mocny akcent – piosenki z musicali i jazz.

A kiedy śpiew operowy? Dla najpiękniejszych utworów tego gatunku mamy najlepszą oprawę – koncert ARII I PIEŚNI odbędzie się w Sali Lustrzanej Kamienicy Attavantich przy Jarosławskim Rynku.

Klamrą spinającą muzycznie tegoroczne Miasto Sztuki są dwa koncerty w Kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupów – 10 i 17 lipca.

– Festiwal dynamicznie się rozwija. W tym roku do naszych strategicznych partnerów dołączyły legendarne marki muzyczne Steinway&Sons i Casio, które produkuje jedne z najlepszych instrumentów cyfrowych – mówi Eliza Szulińska – Tegoroczne recitale wykonywane będą na najwyższej obecnie klasy instrumentach hybrydowych Korzystamy z Celviano Grand Hybrid. Z wyglądu może zwykłe pianino, ale pianiści doceniają jego fortepianowe brzmienie, jak i to, że mogą go samodzielnie nastroić w niecałe 10 minut. W ten sposób każdy pianista przygotowuje instrument tak, żeby dla niego i jego publiczności brzmiał jak najlepiej. Firma użyczyła nam instrumentu nieodpłatnie i jesteśmy za to szczególnie wdzięczni, bo dzięki temu mieszkańcy Jarosławia będą mogli posłuchać muzyki w mistrzowskim wykonaniu. Tym bardziej, że na tym instrumencie zagrają wyjątkowi pianiści – Krzysztof Trzaskowski i Aleksander Koziński.

Koncerty plenerowe odbywać się będą na scenie Małego Rynku, a wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

– Nie stawiamy barier w postaci biletów. Niech przyjdzie każdy, kto ma potrzebę posłuchania pięknej muzyki – mówi Kinga Wojciechowska, wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Euforis i właścicielka magazynu Presto, który dedykowany jest miłośnikom muzyki klasycznej, filmowej i sztuki – Potrzebujemy kontaktu ze sztuką wysoką, może niecodziennie, może właśnie od święta, w wakacje, może właśnie wtedy, gdy – paradoksalnie – chcemy się wyciszyć, uspokoić, uwolnić na chwilę od codziennej bieganiny, ale bardzo tego potrzebujemy.

Ale sztuka to nie tylko muzyka. Dlatego w tym roku oprócz koncertów mieszkańcy Jarosławia wraz z artystami będą uczestniczyć w plenerowych warsztatach dla rodzin. Działania odbywać się będą w murach Opactwa Benedyktynek. W programie jest wspólne budowanie instalacji artystycznej, przygotowanie bajecznych kolaży, tworzenie instrumentów muzycznych z przeróżnych materiałów i wspólne muzykowanie.

Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą uczestników do częstszego obcowania ze sztuką i że za rok również się spotkamy– mówi Marcin Mikołajczyk, malarz, grafik, absolwent Warszawskiej ASP.

– Co bardzo ważne, partnerami tegorocznej edycji Miasta Sztuki są m.in. Steinway&Sons, Casio, TK Maxx i Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu,  wśród sponsorów jest Sokołów i Restauracja Black Coffee, a całe wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Jarosław – mówi Eliza Szulińska – To pokazuje, że idea porozumienia poprzez sztukę jest bliska nie tylko nam, artystom i mieszkańcom miasta, ale także przedsiębiorcom wielu branż, nie tylko z Jarosławia, którzy z ogromną energią zaangażowali się w realizację Miasta Sztuki. Bez nich 9. edycja nie byłaby tak różnorodna. Bardzo im wszystkim za to dziękuję – dodaje na koniec Eliza Szulińska.

{red.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.