Między klasyką a jazzem

Wytwórnia płytowa ECM już zdążyła nas przyzwyczaić do nietuzinkowych nagrań. Na początek jesieni ECM przygotował dwa wyjątkowe albumu, po które warto sięgnąć bez względu na to, jaki rodzaj muzyki lubimy, to są to po prostu świetne nagrania.

 

Niemiecka wiolonczelistka Anja Lechner specjalizuje się w muzyce współczesnej jednak uczestniczy ona również w projektach jazzowych, natomiast francuski pianista jazzowy François Couturier znany z melodyjnych improwizacji i lirycznego brzmienia często gościnnie uczestniczy w projektach muzyką klasyczną. Tym razem na albumie “Moderato cantabile” Anja Lechner oraz François Couturier połączyli siły. Efekt jest imponujący. Utwory XX wiecznych kompozytorów Komitasa, Gurdjieffa, Mompu oraz improwizacje Couturier znalazły na tym albumie perfekcyjnych wykonawców. Kompozytorzy, którzy pojawiają się na tym albumie raczej nie są znani szerszej publiczności. Mompu to Hiszpan, natomiast Komitasa oraz Gurdjieffa to Armeńczycy. To, co łączy ich muzykę to lekkość, śpiewność oraz pewien medytacyjny charakter. Couturier i Lechner grają nastrojowo z ogromną dozą liryzmu. To muzyka, której ciężko nie lubić, szczególnie, że Lechner wraz z Couturier tworzą wyjątkowe dobrane duo. Muzycy ci wspaniale się dopełniają tworząc unikalny album z rzadko wykonywaną muzyką.

 

Moderato Cantabile, Anja Lechner, François Couturier, ECM 2014

 

Francuski klarnecista oraz kompozytor Louis Sclavis znany jest jako twórca muzyki jazzowej, filmowej, ale także wykonawca muzyki barokowej. Na najnowszym albumie “Silk and Salt Melodies” gitarzystą Gillesem Coronado, pianistą Benjaminem Moussayem oraz perkusistą Keyvanem Chemirani. Na tym albumie spotykają się muzyka współczesna, jazz oraz muzyka azjatycka. Chemirani to Irański perkusista, który do muzyki Sclavis wnosi orientalne elementy. “Silk and Salt Melodies” to album pogranicza łączący rozmaite tradycje oraz style wykonawcze, ale przede wszystkim to dobrze zagrana muzyka. Louis Sclavis Quartet grają z pasją i wyobraźnią. Ich najnowszy album to muzyczna podróż od Europy do Azji, ale też od jazzu do klasyki.

 

Silk and Salt Melodies, Louis Sclavis Quartet, ECM 2014

 

 

 

Jacek Kornak

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów