Mike Stern kolejną gwiazdą PALM JAZZ FESTIVAL 2013

Jeden z najznakomitszych jazzowych gitarzystów, ikona fusion, uczeń Pata Metheny’ego, współpracownik Milesa Davisa - Mike Stern to kolejna, po Al Di Meoli, światowa gwiazda gitary, jaka wystąpi w październikowym PALM JAZZ FESTIVAL w Gliwicach.

Urodzony w 1953 roku w Bostonie muzyk już w domu rodzinnym, dzięki matce pianistce, kształtował swoją wrażliwość. Studiował w słynnej Berklee School of Music, gdzie uczył się m.in. u Pata Metheny’ego. W wieku 22 lat dołączył do Blood, Sweat & Tears, a następnie rozpoczął współpracę z Milesem Davisem, z którym grał przez kolejnych kilka lat. Jednocześnie prowadził karierę solową, skupiając się na stylu fusion. W 1986 wydał swój pierwszy autorski album Upside Downside w wydawnictwie Atlantic Records, pod tym szyldem Stern współpracował m.in. z saksofonistą Michaelem Breckerem. W 1994 został wyróżniony nominacją do Nagrody Grammy za album Is What It Is, dwa lata później za Between the Lines, a w 2001 za Voices. Na tej ostatniej płycie można usłyszeć wokal gitarzysty. Od 2004 roku współpracuje z wydawnictwem ESC.

Mike Stern wystąpi 13 października, do Gliwic przyjedzie jednak wcześniej, aby wziąć udział w nagraniu wspólnej płyty z pianistą Krzysztofem Kobylińskim, pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Palm Jazz w Gliwicach:

Sam pomysł nagrania takiego albumu powstał już dość dawno - mówi o tym albumie Krzysztof Kobyliński - a teraz zgraliśmy organizacyjnie koncert i nagranie.

Na płycie znajdą się kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego utrzymane w klimacie jazzu i brzmień post-bluesowych, w sekcji rytmicznej zagrają znani polscy muzycy: basista Krzysztof Pacan i perkusista Grzegorz Grzyb.

Prócz Mike’a Sterna gwiazdą październikowego festiwalu będzie Al Di Meola, wirtuoz gitary elektrycznej i akustycznej, muzyk mający za sobą grę z Chickiem Coreą i basistą Stanley’em Clarkiem w grupie Return to Forever, autor genialnych płyt World SinfoniaDi Meola Plays Piazzolla oraz Heart of the Immigrants i współpracownik takich sław, jak Paul Simon, Luciano Pavarotti, Phil Collins, Stevie Wonder, Frank Zappa, Herbie Hancock, Paco De Lucia, Carlos Santan i kubański pianista Gonzalo Rubalcaba.

Na długiej liście wykonawców tegorocznego PALM JAZZ FESTIVAL są między innymi legendarny Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, pianista Adam Makowicz, włoski trębacz Paolo Fresu, specjalista od gry na instrumentach etnicznych Dhafer Youssef, amerykański pianista Aaron Parks, genialny węgierski skrzypek Roby Lakatos, rosyjski multiinstrumentalista Vladiswar Nadishana, basista Józef Skrzek, gitarzysta Apostolis Anthimos, Duet Albatrosh z Norwegii i wokalistka Reut Rivka Shabi z Jerozolimy

 

Tegoroczna edycja PALM JAZZ FESTIVAL odbędzie się w dniach 7-28 października.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów