Mistrz sefardyjskich pieśni Gerard Edery

06.11.2013

Mistrz pieśni sefardyskich według "The New York Times", Magik Muzyki według "Jerusalem Post" - Gerard Edery wystąpi 7 listopada w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie! Z wybitną polską śpiewaczką Małgorzatą Pańko oraz polskimi instrumentalistami zaprezentuje niezwykły projekt, pokazujący, jak - na przestrzeni wieków - oddziaływała na muzykę żydowską twórczość innych wielkich tradycji arabskiej czy chrześcijańskiej.

„Pieśni Sefardyjskie” Gerarda Edery’ego to koncert ukazujący egzotyczną synergię między muzyką Żydów, a muzyką Arabów i chrześcijan, od średniowiecznej Hiszpanii do chwili obecnej. Świeckie i liturgiczne pieśni ze starożytnej Persji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Turcji, Maroka, Egiptu, Bałkanów i Syrii ukazują bogatą muzyczną historię i podkreślają wartość międzykulturowego dialogu oraz konieczność akceptacji i zrozumienia tego dziedzictwa.

Gerard Edery i Małgorzata Pańko wraz z wybitnymi instrumentalistami Gerard Edery Ensemble: Kamą Grott – obój, Anną Wandtke – skrzypce, Robertem Siwakiem – instrumenty perkusyjne oraz Sebastianem Wypychem – kontrabas, łączą dawną stylistykę pieśni sefardyjskich z oryginalną, współczesną interpretacją. Artyści przechodzą od radosnych hymnów celebracji do przejmujących ballad, od inspiracji flamenco do religijnych pieśni pochwalnych.

Gerard Edery to jeden z wiodących dziś muzyków folkowych na świecie, wybitny wokalista i gitarzysta, łączący w swych projektach pełną gamę etnicznych stylów i tradycji świata. Występuje na całym świecie w najbardziej renomowanych salach koncertowych i na najbardziej prestiżowych festiwalach, by wymienić choćby: Carnegie Hall, Lincoln Center, Merkin Concert Hall, Florence Gould Hall w Nowym Jorku, siedzibach ONZ w Nowym Jorku i Genewie, Victoria Hall w Genewie, The Kimmel Center w Filadelfii, Royce Hall w Los Angeles, The Smithsonian Institute w Waszyngtonie, Seiji Ozawa Hall w Tanglewood, Fez International Festival of Sacred Music w Maroku czy Festival Cervantino w Meksyku, Jewish Music Festival w Amsterdamie, Vilnius International Folk Festival, Pax Sacred Music Festival w Kłajpedzie, a ostatnio również w Polsce. Gerard Edery współpracował z największymi gwiazdami światowej sceny folkowej, jak: Glen Velez, Ara Dinkjian, Amir Vahab, Alberto Mizrahi, Jamie Haddad, Aruna Sairam, Hamza El Din, Munir Bashir oraz George Mgrdichian. Nagrał ponad 15 albumów dla wytwórni Sefarad Records, jak również wydał cieszący się wielkim uznaniem Sephardic Songbook (Śpiewnik sefardyjski). Za artystyczną działalność muzyk uhonorowany został m.in. Nagrodą Muzycznego Dziedzictwa Sefardyjskiego (Sephardic Musical Heritage Award) oraz grantem Meet the Composer za twórczość pieśniarską. Jego musical “Song of the Turtledove” (“Pieśń turkawki”), napisany z kompozytorką i poetką Noą Ain prezentowany był na Premiers Festival w Lincoln Center.

Małgorzata Pańko, wybitna polska śpiewaczka, to mezzosopran o unikatowej, magnetycznej barwie głosu. To również jedna z nielicznych w klasycznym świecie artystek, która z równym powodzeniem śpiewa najbardziej wymagające wielkie partie operowe, co repertuar oratoryjno-kantatowy, jak też pieśniarski z różnych stron świata. Na koncie ma wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym m.in. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Montserrat Caballe czy konkursie opery kameralnej w Rheinsbergu w Niemczech. Regularnie występuje na najbardziej renomowanych scenach operowych i koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Łotwy, Włoch, Francji, Rosji, Białorusi, USA i innych.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.