Młode Talenty dziś i dwieście lat temu. W Sopocie.

Młodość – to temat przewodni koncertu. Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Instytut Muzyki i Tańca stwarza przestrzeń dla młodych trójmiejskich artystów – przestrzeń do zaprezentowania swoich umiejętności i zdolności. Do współpracy zaprosili skrzypaczkę Paulę Preuss oraz waltornistę Michała Szczerbę – muzyków młodego pokolenia, którzy na swoim koncie mają już liczne nagrody i wyróżnienia.

Oprócz solistów niewątpliwą ciekawostką dla melomanów będzie wykonanie utworu kompozytora – studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku – Kamila Cieślika. Jego kompozycja pt. „Muzyka na smyczki” została nagrodzona podczas I edycji Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i towarzyszy Festiwalowi Sopot Classic. Obok „Muzyki na smyczki” sopoccy kameraliści wykonają „Uwerturę D-dur”, napisaną przez polskiego kompozytora Karola Lipińskiego w 1814 roku – autor miał wówczas dwadzieścia cztery lata. To ciekawe zestawienie utworów pozwoli nam posłuchać jak brzmi muzyka twórców, którzy komponowali na tym samym etapie życia – dziś oraz dwieście lat temu. Ponadto w programie usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218, napisany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta w wieku dziewiętnastu lat – czternaście lat po skomponowaniu swojego pierwszego dzieła: Menuet i Trio KV 1.

– Koncert pt. „Młode Talenty” jest dla mnie tym bardziej wyjątkowy, gdyż stanowi finał programu „Dyrygent-rezydent”, w którym biorę udział – mówi Ariel Ludwiczak, który poprowadzi orkiestrę podczas koncertu pt. „Młode Talenty”.

Koncert odbędzie się 16 maja o godz. 18:00 w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej na terenie Opery Leśnej

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program "Dyrygent-rezydent" ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem - rezydentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w sezonie 2014/2015 jest Ariel Ludwiczak.

LINK DO EKOBILETU: https://ekobilet.pl/filharmonia-sopot/koncert-pt--mlode-talenty-1429104570/117452-bilety-na-koncert

(red. mat. prasowe)

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów