„Moniuszko & Kurpiński” - debiutancka płyta Quartetto Nero

Debiutancka płyta Quartetto Nero to okazja do zapoznania się z dziełami na kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki i Karola Kurpińskiego w ich oryginalnym brzmieniu, odróżniającym się od nurtu współczesnej tradycji wykonawczej.

Utwory te po raz pierwszy nagrane zostały przy użyciu instrumentów historycznych ze strunami jelitowymi oraz kopii smyczków z I połowy XIX wieku – a więc instrumentarium stosowanego w czasach, gdy owe dzieła powstawały. W połączeniu z interpretacją zgodną ze źródłową wiedzą o ówcześnie stosowanych praktykach wykonawczych, pozwoliło to możliwie najbardziej zbliżyć się do autentycznego brzmienia tych utworów oraz pierwotnych zamierzeń ich kompozytorów. Płyta ukazała się w grudniu 2019 r. nakładem wydawnictwa Orphée Classics.

Wykonawcą jest młody, krakowski kwartet smyczkowy instrumentów historycznych Quartetto Nero, który skupia swoją działalność wokół poszukiwania autentycznego brzmienia muzyki epok baroku, klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Szczególne miejsce w repertuarze kwartetu zajmuje muzyka polska z tego okresu, nieczęsto dziś wykonywana. Quartetto Nero jest laureatem I miejsca i Nagrody specjalnej na konkursie "II Forum Kameralne Muzyki Dawnej" w Poznaniu (2016), a także finalistą międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych muzyki dawnej XVIII. Biagio-Marini Wettbewerb w Neuburgu w Niemczech (2017) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019). W 2019r. kwartet otrzymał również stypendium z programu “Młoda Polska” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą - występował m.in. podczas serii koncertowej Fringe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie (Festival Oude Muziek, Holandia, 2018), a także dwukrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej ECOS (Festival Internacional de Música Antigua de Sierra Espuña, Hiszpania, 2018 i 2019). W 2019r. Quartetto Nero nawiązało też współpracę z krakowskim festiwalem muzyki dawnej Misteria Paschalia. Zaowocowało to koncertem-prologiem do festiwalu, a także serią koncertów „Misteria Paschalia in tourneé”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów