Odczarują Moniuszkę w Kudowie-Zdroju

A do czarowania okazja niebagatelna, bo Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju obchodzi w tym roku półwiecze istnienia. Jest zatem co świętować. Rozpocznie się mocnym uderzeniem: podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpi światowej sławy diva operowa Małgorzata Walewska, której tajemniczy i uwodzicielski głos zapada w pamięci na długo.

Posłuchamy również solistów Opery Lwowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. W programie koncertu utwory m. in. St. Moniuszki, P. Czajkowskiego, A. Dworaka, A. Borodina, G. Verdiego.

A dalej? Jest coraz ciekawiej. Stworzony przez Stanisława Rybarczyka, nowego dyrektora artystycznego festiwalu, program obfituje w nowe inicjatywy, takie jak I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju, współorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym.

Poszukiwanie niecodziennych inspiracji na tym się jednak nie kończy. Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak brzmiałby „Moniuszko po klezmersku”? Już nie musicie. W kudowskim Teatrze pod Blachą, w koncercie o takim właśnie tytule wystąpią polskie gwiazdy muzyki żydowskiej - Magda Brudzińska i zespół Klezzmates.
Wrażeniom artystycznym towarzyszyć będzie również możliwość poszerzenia swojej wiedzy – np. podczas współorganizowanej przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego sesji muzykologicznej „Stanisław Moniuszko i jego epoka,” z udziałem wybitnych naukowców. Dodajmy do tego jeszcze koncerty plenerowe, Korowód Moniuszkowski z udziałem artystów, władz, turystów i mieszkańców miasta oraz, na zakończenie – oczywiście „Straszny Dwór” w wykonaniu Chóru i Baletu Opery Krakowskiej. Czego więcej trzeba?

Chyba już tylko dat festiwalu: 20-25 sierpnia. Szczegółowy program – na stronie organizatora.

Karolina Roszczyk

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów