Mozartowanie w Gdańsku

Lada moment rusza IX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana w Gdańsku!

Festiwal Mozartiana prezentuje utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta w najpiękniejszych miejskich krajobrazach Gdańska: w Parku Oliwskim oraz Katedrze Oliwskiej, w Domu Uphagena i Dworze Artusa. Niepowtarzalna kompozycja zieleni i stawów oraz kojący szmer Potoku Oliwskiego sprawiają, że Park Oliwski jest nie tylko idealnym miejscem do spacerów, ale także wymarzonym plenerem do prezentacji muzyki Wiedeńskiego Klasyka. W murach Katedry Oliwskiej, która sąsiaduje z Parkiem Oliwskim, organizowane są festiwalowe koncerty finałowe. Do osiemnastowiecznej kamienicy gdańskiej, zwanej od imienia jej właściciela Domem Uphagena, zapraszamy Państwa na koncerty kameralne, na koncerty wokalno-instrumentalne do Dworu Artusa - jednego z najbardziej reprezentacyjnych zabytków Gdańska i Polski. W czasie trwania Festiwalu, w alejach Parku Oliwskiego, a także na ulicy Długiej i Długim Targu w Gdańsku spotkacie Państwo aktorów, którzy swoim gestem i kostiumem wprowadzą Państwa w nastrój epoki, w której żył i komponował autor Don Giovanniego. Działania teatralne, które będą pojawiały się podczas całego Festiwalu, przygotował i wyreżyserował Jakub Kornacki.

W trakcie ośmiu, przeprowadzonych w latach 2006-2013, Festiwali Mozartiana do Gdańska przybyło 17 orkiestr, które prowadziło 13 dyrygentów, 20 zespołów instrumentalnych oraz 79 solistów: 53 instrumentalistów oraz 26 wokalistów. Oczywiście, podczas wszystkich Mozartianów śpiewał Polski Chór Kameralny. Łącznie zorganizowano 65 festiwalowych koncertów (nie wliczając w tę liczbę koncertów organowych), które wysłuchało kilkanaście tysięcy widzów. Podczas kolejnych odsłon Festiwalu Mozartiana zaproszeni przez organizatorów najwybitniejsi polscy i zagraniczni artyści zaprezentowali festiwalowej publiczności utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: te powszechnie znane, ale i te rzadziej wykonywane. I jedne i drugie przyniosły słuchaczom wiele przyjemności, radości oraz innych pozytywnych wrażeń. Organizatorzy pamiętają, że geniusz Mozarta wpływał, i nieustannie wpływa, na rozwój całej muzyki europejskiej. Dlatego, od początku istnienia Mozartianów, obok muzyki klasycznej prezentują także inne gatunki, które inspirowały się dziełami Mozarta: muzykę jazzową, muzykę źródeł, a także muzykę popularną. Oryginalną propozycją programową tegorocznego Festiwalu jest kilkukrotna prezentacja utworów osiemnastowiecznych kompozytorów, którzy byli nauczycielami i pierwszymi mistrzami Wolfganga Amadeusza.

Tegoroczny program Festiwalu Mozartiana został tak zaprojektowany, aby każdy meloman, odnalazł w ofercie propozycję, która jest adresowana właśnie dla niego, bo dla organizatorów Mozartianów, każdy widz jest Kimś Wyjątkowym.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie mozartiana.pl

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów