Mozartowskie „Requiem” – muzyczne pożegnanie pani Joanny Marii Kulmowej

27.06.2018
fot. Jarosław Budzyński/WOK

Dyrekcja i pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej  zapraszają melomanów, przyjaciół, artystów, media, wszystkich, którym postać Pani Joanny była bliska. 29 czerwca w Kościele Seminaryjny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52-54) zabrzmi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzieło zaliczane do kanonu muzyki poważnej i oratoryjnej, od lat jest wizytówką Warszawskiej Opery Kameralnej.

Panią Joannę Marię Kulmową pożegnaliśmy przed tygodniem na Cmentarzu Wolskim w Warszawie. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina z mężem Janem, przyjaciele, artyści. List pożegnalny skierował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiceprezes Rady Ministrów, profesor Piotr Gliński. Uroczystościom piękną oprawę nadała kompania honorowa Wojska Polskiego wraz z orkiestrą.

W piątek wykonanie mozartowskiego arcydzieła poprzedzą wspomnienia osób jej bliskich. O jej działalności, twórczości i związkach z Warszawską Operą Kameralną opowie mąż, Jan Kulma. Pani Emila Krakowska recytować będzie poezje nieodżałowanej Joanny Marii Kulmowej.  Bo jak pisała nasza noblistka: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.

Monika Wolińska, która zadyryguje dziełem Mozarta, chciałaby, niezależnie od oficjalnej dedykacji, poświęcić to wykonanie Requiem pamięci niedawno zmarłego wiolonczelisty Dominika Połońskiego. Artystaka napisała na swoim facebooku: "Kochani Znajomi, 29-ego czerwca w Kościele seminaryjnym w Warszawie, w ramach Festiwalu Mozartowskiego, zadyryguję Requiem W.A. Mozarta. Oficjalnie koncert dedykowany jest pamięci Joanny Marii Kulmowej. Z głębokiej potrzeby serca, tak prywatnie i myślę, że od nas wszystkich, dedykuję ten koncert pamięci Dominika Połońskiego."

WOLFGANG AMADEUS MOZART – REQUIEM

29 czerwca 2018 20:00 ( piątek )

Koncert  |  Kościół seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54

Ewa Vesin sopran
Iryna Zhytynska mezzosopran
Krystian Adam Krzeszowiak tenor
Artur Janda bas-baryton

Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Krzysztof Kusiel-Moroz przygotowanie Zespołu Wokalnego

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent - Monika Wolińska

Mozartowskie „Requiem”, to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki (kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło, a był nią – jak wiemy dzisiaj – muzyczny amator, hrabia Franz Walsegg, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje), toteż przez wiele lat snuto rozliczne domysły na temat okoliczności tego zamówienia (jedną z najsłynniejszych interpretacji tego epizodu można odnaleźć w filmie „Amadeusz” Miloša Formana). Mozart, mimo zapłaty „z góry”, nie od razu przystąpił do pracy. Nie miał zresztą na to zbyt wiele czasu, bowiem równolegle tworzył opery: „Czarodziejski flet” i „Łaskawość Tytusa”. Gdy wreszcie zabrał się do komponowania mszy, podupadł na zdrowiu. Złożony chorobą, w ostatnich dniach swojego życia podyktował swojemu przyjacielowi, Franzowi Xaverowi Süssmayrowi kolejne frazy „Requiem”. Między jawą a gorączkową maligną komponował w przekonaniu, że to msza żałobna za jego duszę. Umarł 4 grudnia 1791 r. mając 35 lat, w trakcie dyktowania ósmego taktu przepięknej „Lacrimosy”. Süssmayr dokończył szkice przyjaciela. Oryginalne mozartowskie frazy: „Dies Irae”, „Confutatis” czy „Tuba mirum”, podobnie jak „Lacrimosa”, dowodzą dzisiaj geniuszu kompozytora. Natomiast demoniczne „Sanctus”, melancholijne „Benedictus” i dotykające romantycznej nuty „Agnus Dei” to już dzieło Süssmayra. Tutaj kontynuator osiągnął jednak poziom godny swego mistrza.

Wydarzenie jest objęte patronatem Presto.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.