Muzyczne improwizacje

Near East Quartet to najnowszy album południowo koreańskich muzyków: Sungjae Son, Suwuk Chung, Yulhee Kim, Soojin Suh oraz - gościnnie w tym zespole - Sori Choi. Większość utworów na tym albumie napisał Sungjae Son, pojawiają się tutaj też tradycyjne koreańskie pieśni.

Album Near East Quartet to fascynująca fuzja różnych tradycji muzycznych, ale także różnych sposobów rozumienia i przeżywania muzyki. Muzycy z różnych proweniencji tworzą unikalny album, w którym spotykają się Wschód z Zachodem, a jazz przeplata się z tradycyjną muzyką koreańską. Near East Quartet tworzy poetycki klimat, który oscyluje między folkiem a mistycyzmem. Album ten jest odkryciem tej jesieni.

Near East Quartet, Sungjae Son, ECM 2018

Kolejną nowością wydaną przez ECM jest album Barrego Phillipsa zatytułowany “End to End”. Barre Phillips to weteran kontrabasu. Swoje pierwsze albumy wydawał już w latach sześćdziesiątych. Bezsprzecznie należy on dziś do najważniejszych twórców muzyki improwizowanej. Obecnym albumem Phillips udowadnia, że wciąż jest nie tylko współczesny, ale i radykalny. Na “End to End” usłyszymy trzy kompozycje Quest, Inner Door oraz Outer Window. Z jednej strony utwory te mają dość klarowną strukturę, niemal jak w muzyce klasycznej, wszystko jest tutaj perfekcyjnie zorganizowane i nic nie brzmi przypadkowo, z drugiej jednak strony w kompozycjach tych jest poczucie swobody i wolności. Phillips tworzy muzykę spokojną, delikatną, ale też zaskakuje on swoją niezwykłą wyobraźnią harmoniczną oraz unikalnym brzmieniem

Barre Phillips, End to End, ECM 2018

Juan Diego Florez znany jest przede wszystkim jako wybitny wykonawca bel canta. Tym razem jednak na swoim najnowszym albumie zatytułowanym “Besame Mucho” prezentuje on popularne pieśni i piosenki latynoskie. Usłyszymy tutaj utwory z niemal całej Ameryki łacińskiej od Argentyny aż po Meksyk. Florez pochodzi z Peru, wiec muzyka ta jest mu bliska i to słychać na tym nagraniu od pierwszych dźwięków. Śpiewa on lekko i naturalnie. Oczywiście jest tutaj sporo z operowej maniery, ale czysty, jedwabisty głos Floreza nadaje tym piosenkom nowy wymiar, pewną świeżość. “Besame Mucho” to niezwykle atmosferyczny album, pełen energii, ale też delikatności. Niektóre aranżacje są dość minimalistyczne, niemal intymne. Florez udowadnia, że potrafi swoim głosem wzniecić ogień, ale też delikatnie poruszyć.

Juan Diego Florez, Besame Mucho, Sony Classical 2018

Aleksander Dębicz przez ostatnie lata konsekwentnie buduje sobie opinię jednego z czołowych polskich pianistów. Mimo młodego wieku wydał już swój trzeci album dla Warner Music. Na jego najnowszej płycie zatytułowanej “Invention” usłyszymy Inwencje 1-15 BWV 772-786 oraz Sinfonie 1-15 BWV 787-801 Jana Sebastiana Bacha oraz cztery Toccaty Dębicza inspirowane Bachem, ale także muzyką filmową i Hip-Hopem. W “Inventions” Dębicz czaruje pięknem barwy, liryzmem swojej narracji, ale jest tutaj znacznie więcej. Pianista nie obawia się zaprezentować własnej, oryginalnej, a nawet momentami radykalnie brzmiącej interpretacji Bacha. Pod jego palcami muzyka ta ma w sobie pewną zuchwałość i świeżość.

Dr Jacek Kornak

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów