Muzyka pogranicza

W lecie nawet wytrawni melomani mogą na chwile oderwać się od muzyki poważnej i posłuchać dla odmiany nieco innych gatunków. Szczególnie gdy nadarza się taka okazja jak najnowszy album argentyńskiego bandeonisty Dino Saluzziego oraz ostatni album z muzyką bałkańską wybitnego dyrygenta Kristjana Järviego.

 

Dino Saluzzi argentyńską muzykę już nagrywa od kilku dekad. Nie są to jednak popularne tanga, tylko utwory inspirowane folklorem z regionu Pampa. “El Valle de la Infancia” to najnowszy album, który Saluzzi nagrał z członkami swojej rodziny oraz przyjaciółmi, z którymi współpracuje od lat. Nie jest to z pewnością folkowy album. Wprawdzie Saluzzi inspiruje się muzyką z Pampas, ale jego muzyka przełamuje granice gatunków – to połączenie jazzu, folku, a nawet klasyki ze współczesną muzyką latynoamerykańską. Jego muzyka jest niezwykle nastrojowa. Saluzzi to czarodziej bandeonu, który swoją grą przenosi nas w magiczny świat Gauchów.

 

El Valle de la Infancia, Dino Saluzzi Group, ECM 2014

 

 

Kristjan Järvi znany jest przede wszystkim jako wybitny wykonawca muzyki romantycznej. Na swoim najnowszym albumie udowadnia, że z pewnością nie gorzej niż muzykę klasyczną jest w stanie wykonywać muzykę Bałkańską. “Balkan Fever” orkiestrowych improwizacji inspirowanych muzyką krajów Bałkańskich. Większość z utworów na tym albumie zostało napisanych i zaaranżowanych przez Theodosii Spassova, który również gra na tym albumie na kavalu – flecie, który jest uznawany za najstarszy instrument świata. “Balkan Fever” jest unikalnym projektem muzycznym, który prezentuje bogactwo muzyki tego regionu poczynając od rumuńskich tańców, poprzez wpływy Tureckie, a kończąc na muzyce Greckiej oraz Słowiańskiej. Album ten to swoista fuzja różnorodnych tradycji, stylów i muzycznych perspektyw, ale co najważniejsze album ten to ponad godzina energetycznej muzyki.

 

Balkan Fever, MDR Leipzig Radio Symphony Orchestra, Kristjan Järvi, Naïve 2014

 

Jacek Kornak

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów