Na turystycznym celowniku melomana

10.01.2014

Orkiestra bez dyrygenta, pięciotygodniowy festiwal, miejsca urodzin i twórczości najzdolniejszych europejskich kompozytorów. Czym jeszcze zaskoczy Austria?

Porządek musi być. Swoje miejsce stojące w Wiedeńskiej Operze do dziś zaznacza się szalikiem lub apaszką. Prawdziwym melomanom i stałym bywalcom Opery fotel nie jest potrzebny do słuchania :-)

Austria to bardzo popularny kraj pod względem turystycznym, oferujący niezmierną różnorodność atrakcji. Bez wątpienia jest to jeden z głównych punktów na mapie Europy traktowanych jako centra muzyki klasycznej, a wielość organizowanych wydarzeń muzycznych może przyprawić wszystkich melomanów o zawrót głowy. Współcześnie, w zakresie szeroko pojętej kultury, kojarzona jest w znacznej mierze z muzyką poważną. Tu tworzyło trzech klasyków wiedeńskich: Haydn, Beethoven i Mozart. W Wiedniu pod skrzydłami cesarzy swój talent rozwijali Straussowie. Nie można zapomnieć także o innych wielkich kompozytorach, których nazwiska rozpoznawane są na całym świecie, takich jak Christoph W. Gluck, Ferenc Lehar, Gustaw Mahler, Antoni Bruckner czy Franz Schubert, których losy także związane są z Austrią.
Najbardziej atrakcyjnymi pod względem rangi wydarzeń muzycznych austriackimi miastami są Wiedeń i Salzburg. Na uwagę zasługują także eventy odbywające się w Innsbrucku czy Linzu. Koncerty w tych miastach są tak popularne, że często znacznie wcześniej należy rezerwować na nie bilety i planować z dużym wyprzedzeniem każdy wyjazd. Z noclegami jest najmniejszy problem: wystarczy skorzystać z edom.pl, aby szybko zarezerwować sobie w Austrii dowolny hotel, apartament, a nawet dom, jeśli będzie trzeba.

Wiedeń - wielkie orkiestry, wielkie bale

Tu muzyka jest wszędzie...

Filharmonicy Wiedeńscy to jedna z najbardziej renomowanych orkiestr świata, szerokiemu gronu odbiorców znana z noworocznych koncertów transmitowanych na cały świat z Wiedeńskiego Musikverein. Ciekawostką jest fakt, że instytucja ta nie posiada na stałe zatrudnionego dyrygenta. Od 1933 roku prowadzą ją występujący gościnnie w Wiedniu najlepsi dyrygenci świata.
Drugą, niezmiernie znaną i cenioną instytucją jest Wiedeńska Opera Państwowa, która znana jest na świecie, poza tradycyjną działalnością operową, z wielkich bali karnawałowych, które są ważnym wydarzeniem kulturalnym, turystycznym i promocyjnym miasta. Bierze w nim udział corocznie 12 tysięcy ludzi, w tym przedstawiciele austriackich władz państwowych z premierem i prezydentem na czele, przedstawiciele świata biznesu i kultury, zaproszeni zagraniczni goście oraz wszyscy, którzy zakupili kartę wejścia i posiadają odpowiedni strój.
Trzecim istotnym z punktu widzenia melomana punktem Wiednia jest Wiedeński Dom Koncertowy, w którym oprócz muzyki klasycznej grana jest także muzyka folklorystyczna, rozrywkowa i etniczna.
Poza powyższymi w Wiedniu codziennie można znaleźć miejsce, gdzie odbywa się koncert muzyki klasycznej. W wielu kościołach wiedeńskich często bezpłatnie można posłuchać muzyki sakralnej. Liczne koncerty odbywają się także w zabytkowych budynkach zlokalizowanych w mieście i wokół niego.

Salzburg – tylko Mozart
W Salzburgu organizowany jest największy, bo trwający 5 tygodni, letni festiwal muzyki i teatru, podczas którego odbywają się koncerty filharmoniczne, kameralne oraz prezentacje operowe. Ciekawostką jest fakt, że w 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250. rocznicę urodzin Mozarta, którą uczcił wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora. Corocznie w styczniu organizowany jest Tydzień Mozartowski obchodzony w okolicach dnia urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego organizatorem jest międzynarodowa fundacja Mozarteum, grupująca największym dyrygentów, solistów, orkiestry i zespoły świata. W tym czasie odbywają się na cześć Mozarta koncerty z udziałem Filharmoników Wiedeńskich, Orchestra in Residence, Mozarteum Orchester Salzburg czy Camerata Salzburg oraz występy orkiestr gościnnych.

Innsbruck i Lintz – sport czy muzyka?
Innsbruck to w Polsce miasto rozpoznawane głównie ze względu na odbywający się tam jeden z etapów Turnieju Czterech Skoczni. Jednak Innsbruck to także istotny punkt na mapie Europy związany ze znanym wśród melomanów Festiwalem Muzyki Dawnej poświęcony twórczości pochodzącej głównie z epoki baroku.
Linz natomiast to miasto rodzinne Antoniego Brucknera. Każdej jesieni w mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Brucknera (International Brucknerfest), podczas którego prezentowane są głównie utwory tego kompozytora oraz mu współczesnych.

(BB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.