Nadchodzi PL Music Video Awards - festiwal polskich wideoklipów

27.11.2019
Nadchodzi PL Music Video Awards - festiwal polskich wideoklipów

Przed nami druga edycja PL Music Video Awards, trzydniowego wydarzenia poświęconego teledyskom, które odbędzie się w Łodzi w dniach 28-30 listopada. Na widzów czekają spotkania, warsztaty i projekcje. Wydarzenie skierowane jest do twórców i miłośników tej najchętniej na świecie oglądanej formy sztuki. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której przyznane zostaną nagrody dla najlepszych polskich wideoklipów w aż 10 kategoriach.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 28 listopada, w Kinie Szkoły Filmowej spotkaniem z Bovską - znaną wokalistką, ale też ilustratorką, podczas którego obejrzymy szereg jej teledysków i porozmawiamy o pracy nad nimi.

Już w piątek (29.11) w Fabryce Sztuki odbędą się warsztaty przeznaczone dla kierowników produkcji, prowadzone przez kierowniczkę produkcji i producentkę - Alicję Jagodzińską-Kałkus oraz panel poświęcony produkcji teledysków, w którym udział wezmą m.in. producenci Kris Kotlarski i Jan Szczeniowski.

Do Kina Szkoły Filmowej zaproszono młodych filmowców i wszystkich chętnych na spotkania z czołowymi twórcami polskich teledysków: Filipem Załuską oraz Romanem Przylipiakiem.

Wieczorem - od 20:00 w Fabryce Sztuki, w klubie Niewinni spotkamy się na Nocy Polskich Wideoklipów, podczas której zaprezentujemy wszystkie 60 wideoklipów, które otrzymały nominacje do nagród PL Music Video Awards w 10 kategoriach: Alternatywa, Dance, Folk, Hip-Hop, Pop, Rock i Ostre Brzmienie, Extra oraz Ważny Przekaz i Debiut Reżyserski. Wśród nominowanych znajdują się teledyski czołowych polskich artystów popowych: Dawida Podsiadło, Margaret, Darii Zawiałow, Sokoła, Pezeta a także tych mniej znanych.

W sobotę, 30 września, odbędą się między innymi warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Kruk - scenarzystkę i script coacha, która zaserwuje widzom potężną dawkę wiedzy o tajnikach tworzenia scenariuszy i budowaniu historii. Tego samego dnia odbędą się również warsztaty zorganizowane przez firmy Heliograf poświęcone współpracy reżysera z operatorem oraz ATM System o formatach filmowych.

Na miłośników i twórców hip-hopowych czeka spotkanie z raperem Solarem czyli Karolem Poziemskim - twórcą i dyrektorem wytwórni SBM Label, która wydaje płyty najpopularniejszych raperów, m.in: Bedoesa, Jana Rapowanie, Adi Nowaka, White’a 2115.

Festiwal zakończy Gala Wręczenia Nagród PL Music Video Awards, które przyzna jury w składzie: Vienio - artysta, raper, oraz reżyserzy teledysków: Olga Czyżykiewicz, Anna Maliszewska i Piotr Matejkowski, a także dziennikarz muzyczny Jędrzej Słodkowski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak niektóre z nich wymagają, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wcześniejszej rejestracji. Szczegóły dostępne są na stronie festiwalu: www.plmva.com.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Stowarzyszenia ZAIKS.

PROGRAM:

28 LISTOPADA, CZWARTEK

OTWARCIE FESTIWALU

BOVSKIE TELEDYSKI
spotkanie z Bovską 

Tegoroczne otwarcie festiwalu to spotkanie z wyjątkową artystką - Magdą Grabowską, wokalistką i autorką tekstów piosenek, znaną powszechnie jako Bovska. Niewiele osób wie, że Bovska jest również graficzką i ilustratorką. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, czym dla artysty są wideoklipy. Obejrzymy teledyski, które powstały dla Bovskiej. Artystka odpowie na pytania, jak współpracuje z filmowcami, jaki wkład wnosi w pracę nad teledyskami, i czy zawsze jest zadowolona z efektów tej współpracy. 

19:00-20:30

Kino Szkoły Filmowej
ul. Targowa 61/63

29 LISTOPADA, PIĄTEK

WARSZTATY, SPOTKANIA

"JA TO OGARNĘ"
warsztaty z Alicją Jagodzińską-Kałkus kierowniczką produkcji i producentką wideoklipów

 

Spotkanie z Alicją Jagodzińską-Kałkus, kierowniczką produkcji i producentką wideoklipów. Alicja opowie o swojej drodze zawodowej, o tym jakie predyspozycje powinien posiadać i jakimi cechami musi wykazać się dobry kierownik produkcji. Jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia czekają na niego. 

BIO: 

Absolwentka PWSFTvIT w Łodzi oraz Media Business School w Hiszpanii. Założycielka Wonderland Pictures Company, firmy produkującej teledyski oraz filmy. Pracowała dla takich artystów jak: Sylwia Grzeszczak, Nergal, Sokół, Kortez, Margaret, Wodecki & Kayah i inni. Jednemu z teledysków udało się osiągnąć ponad 120 milionów wyświetleń na Youtubie, a w zeszłym roku aż 5 produkcji Wonderland znalazło się w konkursie PL Music Video Awards.  

Filmowo pracowała na planach fabuł, seriali i krótkich metraży, które zdobywały nagrody od Wenezueli po Chiny (w tym Studencki Oscar i nagrody w Cannes). Obecnie przygotowuje się do pełnometrażowego debiutu Joanny Satanowskiej oraz kończy postprodukcję krótkometrażowego dokumentu Doroty Roś w koprodukcji ze Studiem Munka.

14:00-16:00

 

Fabryka Sztuki
ul. Tymienieckiego 3

PRODUKCJA TELEDYSKÓW

Panel dyskusyjny z udziałem producentów wideoklipów -

Kris Kotlarski Film Produkcja, Janek Szczeniowski Makata Production

 

Do udziału w tym panelu zachęcamy wszystkich zainteresowanych zagadnieniami produkcyjnymi: producentów, kierowniczki i kierowników produkcji, i innych twórców.

Tematy, które poruszymy to między innymi:

- budżet a jakość

- rola producenta

- specyfika planu

Chcemy, abyście podzielili się z nami swoim doświadczeniem. Porozmawiajmy o ciekawych przypadkach, przygodach i doświadczeniach wyniesionych podczas pracy na planach teledysków. 

16:00-18:00

 

Fabryka Sztuki
ul. Tymienieckiego 3

"Dlaczego warto mieć agenta?" - Bluebird Artist
 

Spotkanie z Natalią Starowieyską z Blue Bird Artists Management, agencją reprezentującą twórców z branży filmowej: reżyserów, operatorów, kostiumografów, scenografów, charakteryzatorów. Natalia opowie o specyfice działań agenta i dlaczego warto go mieć.

BIO

Natalia Starowieyska – artist manager, producent i organizator. Przez wiele lat zajmowała się organizacją wydarzeń kulturalnych, koordynacją i produkcją festiwali oraz spektakli. Obecnie prowadzi impresariat bluebird artists // www.bluebirdartists.com

18:00-18:30

 

Fabryka Sztuki
ul. Tymienieckiego 3

MASTER CLASSES – REŻYSERIA WIDEOKLIPÓW

Czym są dla mnie teledyski?” Master Class z operatorem i reżyserem Filipem Załuską

Filip Załuska, tworzy teledyski zarówno dla polskich, jak i zagranicznych artystów. Opowie o procesie powstawania wideoklipu na przykładzie kilku własnych prac - zarówno od strony technicznej, produkcyjnej jak i artystycznej.  

BIO:

Filip Załuska ukończył realizację obrazu filmowego i fotografię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych za krótkie formy filmowe, m.in. Grand Prix Papaya Young Directors czy Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Zdobył także nagrody na nowojorskim New York Film Week oraz w konkursie Kodak Award (za najlepsze zdjęcia reklamowe). Jego twórczość doceniono również podczas Art Croft Film and Video Festival w USA, gdzie wyróżniono go w kategorii Best Experimental. Filip jest twórcą teledysku do utworu „Feed Fire” amerykańskiego producenta Eskmo, którego muzykę można usłyszeć w serialu „13 reasons” na Netflixie. 

 

17:00-18:30

 

Kino Szkoły Filmowej
ul. Targowa 61/63

 

Teledysk narracyjny” Master Class z reżyserem Romanem Przylipiakiem

 

Podczas swojego spotkania Roman Przylipiak skupi się na trzech zagadnieniach: 

  • Muzyka jako wyjściowa konstrukcja teledysku. 

  • Tekst utworu - inspiracja, czy przeszkoda? 

  • Dramaturgia filmowa a dramaturgia w teledysku. 

BIO: 

Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Tworzy krótkometrażowe fabuły, teledyski i reklamy. Jest autorem klipów m.in. dla: Maryli Rodowicz, Ani Wyszkoni, Moniki Kuszyńskiej, Artura Andrusa, Roberta M, dla zespołów: Feel, Lady Pank, UL/KR, Das moon, Plastic, Beneficjenci Splendoru. Reżyseruje wizualizacje do spektakli teatralnych. Tworzy filmy dla Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za filmy reklamowe i teledyski (m.in. na Aesthetica Film Festival / York, Anglia, Yach Film Festival / Polska)

18:30-20:00

 

Kino Szkoły Filmowej
ul. Targowa 61/63

POKAZY WIDEOKLIPÓW

NOC POLSKICH WIDEOKLIPÓW

Pokaz wideoklipów nominowanych do PL MVA

Coś dla wszystkich miłośników wideoklipów i twórców. Wyjątkowa noc, podczas której obejrzymy wszystkie nominowane wideoklipy w poszczególnych kategoriach: Alternatywa, Dance, Folk, Hip-Hop, Muzyka Elektroniczna, Pop, Rock i Ostre Brzmienie, Extra oraz Debiut i Ważny Przekaz. Przed nami ponad 4 godziny projekcji i ponad 60 wideoklipów. Projekcje odbywać się będą w przemiłej atmosferze nowego klubu na terenie Fabryki Sztuki - “Niewinni”. Teledyski będziemy więc oglądać na leżakach lub krzesełkach, popijając kawę lub wino, i żywo komentując nominacje.

20:00-01:00 

 

Fabryka Sztuki
ul. Tymienieckiego 3

30 LISTOPADA, SOBOTA

WARSZTATY, SPOTKANIA

SCENARIUSZ W TELEDYSKU

warsztaty z Agnieszką Kruk

 

Czy w teledysku w ogóle jest potrzebny scenariusz? Agnieszka Kruk, scenarzystka, script coach i twórczyni StoryLab - miejsca, gdzie uczą się przyszli scenarzyści - przekona Was, że tak. Podczas trzygodzinnych warsztatów dostaniecie potężną dawkę wiedzy, dzięki której Wasze historie zaczną się kleić. 

12:00-15:00

 

Fabryka Sztuki

ul. Tymienieckiego 3

Solar - “Wszystko o teledyskach w SBM Label”

 

Karol Poziemski, czyli Solar, to raper, twórca i współwłaściciel SBM Label - jednej z największych wytwórni hip-hopowych w Polsce. W gronie zakontraktowanych artystów wytwórni znajdują się m.in. Bedoes, Jan-Rapowanie, Mata, Adi Nowak, Białas i oczywiście sam Solar. Kanał labelu na Youtube przekroczył próg 1,8 mln subskrybentów, a wideoklipy artystów liczone są w milionach odsłon. Z Solarem porozmawiamy o tym, jak wygląda proces tworzenia i zlecania teledysków, ale i o tym jak, wraz z rozwojem wytwórni, zmieniało się jego podejście do wideoklipów. Porozmawiamy też o stereotypach, które funkcjonują na temat teledysków hip hopowych.

14:00-15:30

 

Fabryka Sztuki

ul. Tymienieckiego 3

WARSZTATY HELIOGRAF

Współpraca reżysera z operatorem nad stroną wizualną klipu, przy użyciu narzędzi filmowych.

15:00-16:45

 

Fabryka Sztuki

ul. Tymienieckiego 3

Full Frame vs Super35 - cechy, zalety i funkcjonalność obu formatów - ATM System

Prowadzenie: Szymon Kuriata

17:00-18:00

 

Fabryka Sztuki

ul. Tymienieckiego 3

POKAZY WIDEOKLIPÓW

Pokazy nominowanych wideoklipów PL Music VIdeo Awards

 

Pokaz nominowanych wideoklipów w kategoriach: Debiut Reżyserski, Ważny Przekaz, Muzyka Elektroniczna, Rock i Ostre Brzmienie

14:00-16:00

 

Kino Szkoły Filmowej

ul. Targowa 61/63

THE BEST OF JURY: MALISZEWSKA - CZYŻYKIEWICZ - MATEJKOWSKI
teledyski jurorów PL Music Video Awards

 

W składzie tegorocznego jury PL Music Video Awards jest aż trójka twórców teledysków. Ania Maliszewska - reżyserka ponad setki wideoklipów, oraz dwójka reżyserów - ubiegłorocznych zwycięzców festiwalu PL MVA: Olga Czyżykiewicz i Piotr Matejkowski. W tym bloku zobaczymy ich prace - najnowsze i te trochę starsze. Porozmawiamy o najciekawszych pracach i o kulisach obrad jury.

14:00-16:00

 

Kino Szkoły Filmowej

ul. Targowa 61/63

Pokaz nominowanych wideoklipów PL Music Video Awards

 

Pokaz nominowanych wideoklipów w kategoriach: Hip Hop, Alternatywa, Extra, Pop

 

14:00-16:00

 

Kino Szkoły Filmowej

ul. Targowa 61/63

GALA

 

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD PL MUSIC VIDEO AWARDS

 

Podczas uroczystej Gali Wręczenia Nagród poznamy najlepsze polskie wideoklipy. Pięcioosobowe Jury, w skład którego wchodzą: Olga Czyżykiewicz, Anna Maliszewska, Piotr Matejkowski, Vienio oraz Jędrzej Słodkowski przyzna nagrody aż w 10 kategoriach, oraz Grand Prix festiwalu. 

Do udziału w Gali zaproszono wszystkie osoby zaangażowane w tworzenie teledysków: filmowców, muzyków, managerów muzycznych, przedstawicieli wytwórni. 

Po gali organizatorzy zapraszają wszystkich na after party do klubu Niewinni na terenie Fabryki Sztuki.

Udział w Gali jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.
 

 

19:00-21:00

 

Fabryka Sztuki

ul. Tymienieckiego 3

After Party

Przy pomocy maszyn, kabli i prądu podejmiemy próbę rozdwojenia rzeczywistości tego wieczoru. Muzykę i wszelkiej maści dźwięki usłyszymy dzięki Krzysztof Ostrowski "Freeze" (Soundscape Mirror) oraz Dj Lesu (Konexje), a całe wydarzenie uzupełnią wizualizacje spod oka Vj Skofa (Soundscape Mirror). Będzie okazja zanurzyć się w polirytmicznych kompozycjach jak i potupać nóżką do wybornej muzycznej selekcji.

 

Krzysztof Ostrowski "Freeze" live

Tomasz Roszczybiuk "Skof" live mix video

Lesu- dj set

 

START 21:00

 

Fabryka Sztuki - klub NieWinni

ul. Tymienieckiego 3

 

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.