Nie żyje Elżbieta Chojnacka

"Muzyką dawną zawładnął świat archeologii, w którym fetyszyzuje się instrument, a środki i sposoby wykonania stają się ważniejsze od samej muzyki" - powiedziała kiedyś Elżbieta Chojnacka, która dała drugie życie klawesynowi i muzyce nań komponowanej, uciekając od historycznego wykonawstwa.

Elżbieta Chojnacka odkryła klawesyn dla inżynierów i kompozytorów. Unowocześniony instrument stał się inspiracją dla współczesnych jej twórców. Sama była jedną z najlepszych interpretatorek gorących partytur z muzyką na klawesyn. Dziś ragtime'y Scotta Joplina, utwory Michaela Nymana, George'a Ligetiego, Astora Piazzoli, Iannisa Xenakisa, Sofii Gubajduliny czy Pawła Szymańskiego, które udało jej się utrwalić na płytach oraz liczne nagrania udostępnione na YouTube muszą nam wystarczyć za całe wspomnienie o wybitnej artystce. Od 28 maja 2017 roku jest już w panteonie sław, które odeszły. Przeżyła 78 lat. 

Tak brzmi w wykonaniu Elżbiety Chojnackiej koncert Góreckiego:

{KAW}

Więcej artukułów z kategorii: 

Komentarze

Głupcy również wyśmiewają się

Głupcy również wyśmiewają się z muzyki poważnej ale w tym ich miara głupoty czyż nie jest to smutne przecież są i tacy których śmieszy czytanie książek

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów