A niedziele spędzaj z Chopinem

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na cykl letnich koncertów w  każdą niedzielę okresu wakacyjnego. Jesteśmy już na półmetku czyli po serii recitali w miesiącu lipcu.

W każdą z niedziel o godzinie 12:00 wysłuchamy  recitalu chopinowskiego, który ubogacony jest odczytaniem cytatów z Kuriera Szafarskiego. Wybrane fragmenty odpowiadają dacie wydarzenia (np. wydarzenie opisywane w  Kurierze  z  sierpnia 1824 będzie odczytywane  w  sierpniu 2014 r.). Jest to bezpośrednie nawiązanie do pobytu Chopina w  Szafarni oraz możliwość zetknięcia się z rzeczami i wydarzeniami, które odbywały się w Szafarni 190 lat temu. Do udziału w projekcie pod nazwą WAKACJE Z CHOPINEM zaprosiliśmy wybitnych  polskich pianistów. I tak kolejno w miesiącu sierpniu wystąpią  03.08. Paweł Kamasa, 10.08. Piotr Szafraniec,  17.08. Beata Bilińska, 24.08. Lena Ledoff, 31.08. Karolina Nadolska.

 

Szczególny wymiar będzie miał recital dnia 10 sierpnia, gdy podczas recitalu Kurier Szafarski czytać będzie znany wszystkim widzom  Dariusz Jakubowski – aktor, a podczas koncertu będziemy mieli okazję wysłuchać pieśni F. Chopina w  wykonaniu Katarzyny Thomas.

Wakacje z Chopinem to oczywiście pomysł na spędzenie niedzielnego południa z muzyką mistrza muzyki romantycznej F. Chopina, ale także zapoznanie przybyłych gości z humorystyczną formą dziennikarską młodego Frycka czyli z  Kurierem Szafarskim.  A jeśli Kurier, w którym Chopin czyli Pan Pichon opisuje np. „Dnia 18  m. i r.b. JP Chopin wypił siedem filiżanek kawy żołędziowej. Spodziewać się trzeba, iż niedługo osiem wypije”, jest prezentowany podczas recitalu to zapraszamy wszystkich na degustację kawy żołędziowej. Każdy z  uczestników recitalu otrzymuje na pamiątkę egzemplarz „Kuryera Szafarskiego”.

To prawda, że wszędzie można grać i rozkoszować się muzyką naszego wielkiego kompozytora – ale bez wątpienia w Szafarni dźwięki chopinowskich mazurków i preludiów i polonezów kryją w sobie szczególną siłę ekspresji. Dla Fryderyka Chopina miał wielkie znaczenie czas spędzony w Szafarni, w  gościnnym dworku rodu Dziewanowskich, gdyż ukształtował jego wrażliwość i widzenie świata, ukazał skarby polskiej tradycji i historii. Przecież muzyka nie jest wyizolowaną rzeczywistością, ale zwornikiem ludzkich doświadczeń, które znajdują swój niezwykły wyraz w świecie dźwięków: niewidocznych, a tak realnych. By się o tym przekonać zapraszamy wraz z Dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Agnieszką Brzezińską do Szafarni - wakacyjnego miejsca młodego Fryderyka Chopina na Wakacje z Chopinem.

Więcej informacji na www.szafarnia.art.pl

Przedsięwzięcie "Wakacje z Chopinem" jest organizowane w ramach projektu pn. „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”

(mat. prasowe)

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów