Nowa płyta duetu Jakowicz – Bednarczyk [i koncert]

Już w październiku, nakładem Polskiego Radia, ukaże się nowa płyta skrzypka Jakuba Jakowicza i pianisty Bartosza Bednaryczka. Album poświęcony będzie w całości muzyce kameralnej Franciszka Schuberta i usłyszymy na niej Fantazję C-dur D934, Sonatę a-moll D385 oraz Rondo h-moll D895.

Już w niedzielę 22 października posłuchasz płyty na żywo w Otwocku. Szczegóły w tym wydarzeniu. Fortepian podczas koncertu zapewnia FortepianoOtwock.

Płyta jest zwieńczeniem wielu recitali schubertowskich, które Jakowicz i Bednarczyk wykonywali w ostatnim czasie, a wybór repertuaru do nowego albumu nie był przypadkowy. Fantazja C-dur D934 na skrzypce i fortepian to arcydzieło, które od wielu lat fascynowało Muzyków, i który wielokrotnie pojawiał się w programie ich koncertów. To utwór niezwykle ekspresyjny i wirtuozowski, a jego szalona wręcz rozpiętość wyrazowa i śmiała struktura kompozycyjna wykraczają poza czasy, w których powstał. Nie bez powodu prawykonanie w 1828 roku nie było sukcesem, a jej piękno i artyzym doceniono w pełni dopiero w następnym stuleciu. Odmienność Fantazji oraz bardzo wysokie wymagania techniczne, jakie stawia przed muzykami sprawiają, że nawet dziś nie jest ona często wykonywana, a nagranie utworu jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego duetu skrzypcowo-fortepianowego. Niniejsza rejestracja jest bodaj pierwszą w historii dokonaną przez polskich artystów. Dopełnienie albumu stanowią utwory ukazujące wielką różnorodność twórczości Schuberta na ten zestaw instrumentów: pełne energii, ekstrawertyczne, momentami parodystyczne Rondo h-moll oraz Sonata a-moll, zwana także Sonatiną - kompozycja wcześniejsza (1816), w swym wyrazie bardziej intymna, skupiona, wpisująca się w nurt domowego muzykowania, można by rzec - na wskroś “schubertowska”.

Nowy album jest już czwartą wspólną płytą w dorobku Artystów. Duet koncertuje od 2000 roku, nagrał płyty „Subito” (Polskie Radio) i z utworami Witolda Lutosławskiego (CD Accord) – obie nominowane do nagrody „Fryderyk”, a także Sonaty „Kreutzerowską” i „Wiosenną” Ludwiga van Beethovena (płyta Subito Records)

{info. pras.}

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów