Numer 2 - Muzyczny know-how

Spoglądamy na klasykę od kuchni

 Śpiewać każdy może… i powinien
Zoltán Kodály uważał, że edukację muzyczną trzeba zacząć się jak najwcześniej i nie ograniczać́ jej do słuchania piosenek z radia.
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Film z lat 60. i początki edukacji metodą Kodály'a na Węgrzech: Tańce z Galánty - Kodály inspirował się muzyką ludową:

 

 Dzień dobry, jestem algorytmem
Emily Howell jest świetnie wykształcona. Opanowała do perfekcji wszystkie zasady kompozycji. Wypracowała własny styl i tworzy muzykę. Wydała płytę. Ale nikt nigdy nie widział Emily...
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Skończyła już... rok, gdy skomponowała ten utwór. Słychać inspiracje mistrzami poprzednich epok: I kolejny utwór młodej kompozytorki, tym razem więcej indywidualizmu i silne emocje:
Kompozycja ojca Emily Howell – Davida Cope’a. Tylko dla osób o mocnych nerwach: Poznajcie więc samego Davida Cope’a - który ożywił Mozarta, Beethovena i Brahmsa:

 

 

 Po co orkiestrze dyrygent?
O dyrygentach krąży masa branżowych anegdot. Zwykle są w nich darmozjadami utrudniajcymi pracę prawdziwym muzykom. No bo komu i do czego właściwie jest potrzebny dyrygent?
(cały artykuł przeczytasz w Presto)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Felix Weingartner – przykład dyrygenta, dla którego intencje kompozytora są na pierwszym miejscu: Sir John Eliot Gardiner – dyrygent, dla którego liczy się przede wszystkim odtworzenie brzmienia dawnych orkiestr:
Wilhelm Furtwängler – dla niego liczyła się przede wszystkim osobista wizja utworu, którym kierował: Hermann Scherchen sprawiał, że każdy utwór brzmiał świeżo i odkrywczo:

 

Gramy także rubryki:

Motyw główny
Solówka
W partyturze
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego

 

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów