Numer 4 - Motyw główny

Kim byli zapomniani artyści? Co wśród nich robią Vivaldi, Bach i Chopin?

Alfabet zapomnianych
Kinga Anna Wojciechowska z zespołem: Z góry uprzedzamy, że ten alfabet to tylko fragment historii zapomnianych artystów. Ciąg dalszy zbudują wykonawcy, muzykolodzy i... publiczność żądna nowych muzycznych wrażeń.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
„Kwintet na fortepian i drewno” Andre Capleta, który działał w tych samych czasach, co Claude Debussy: Granville'a Bantocka pamięta paru Anglików. Posłuchajmy jego uwertury komediowej „Żaby Arystofanesa”:

 

Łukasz Borowicz: "Jestem jak Indiana Jones"
O tym, że dyrygent może więcej, o zapomnianych kompozytorach i o fascynujących muzycznych odkryciach z Łukaszem Borowiczem rozmawiają Ewa Chamczyk i Kinga Wojciechowska.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” Kurpińskiego, jedna z oper odnalezionych przez Borowicza: Inny rzadko wykonywany utwór, przypomniany przez Łukasza Borowicza - „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa:

 

Wywabiamy białe plamy
Maja Baczyńska, Agnieszka Olek: Dziś utrwalić i rozpowszechnić można wszystko. Bycie nieznanym jest nie na czasie. I nie wiadomo już, o co dbać bardziej – o zapamiętanie dzisiejszych twórców czy o przypomnienie tych, których zapomniano dawno temu.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Obraz działa na pamięć. Film o jazzmanie Zbigniewie Seifercie jeszcze czeka na premierę. Posłuchajmy więc jego muzyki: Wars i Sawa - dwaj kompozytorzy, o których także nakręcono filmy. Najsłynniejszy utwór pierwszego z nich:
I jeszcze raz piosenka Henryka Warsa - tym razem w wirtuozerskim wykonaniu Krzysztofa Jakowicza, bohatera Presto nr 2: Doceniony w Polsce po odkryciu przez Brytyjczyków. Doczekał się filmu o sobie. Posłuchajmy koncertu na fortepian i orkiestrę:

Gramy także rubryki:

Solówka
W partyturze
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne
Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów