Numer 4 - W partyturze

Zapomniane utwory kompozytorów znanych i nieznanych: ich historia i tajemnice:

Symfonia straconych szans
Oskar Łapeta: „Symfonia dantejska” Franciszka Liszta mogła być pierwszym widowiskiem multimedialnym. Dziś, jeśli w ogóle się ją wykonuje, to nigdy zgodnie z zamysłem kompozytora, mimo że wymagane środki techniczne są wreszcie na wyciągnięcie ręki.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Na początek Sonata Liszta „Po lekturze Dantego” - utwór, który o dobre 10 lat wyprzedza symfonię: „Inferno” w porywającej interpretacji Maurice'a Abravanela – tego nie znajdziecie na CD:
Dajcie się zwieść lirycznemu początkowi i słuchajcie dalej. Cz. 2. „Purgatorio”: Liszt użył skali całotonowej w „Magnificat”, pół wieku przed Debussy’m, który był jej prekursorem:

 

Józef Kolinek: Inspiracji szukam w antykwariatach
O zapomnianych kompozytorach polskich i poszukiwaniu muzycznych rarytasów z Józefem Kolinkiem, współtwórcą i menadżerem kwartetu Prima Vista rozmawia Róża Albrecht.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Kameralna wersja koncertu Chopina – świeże spojrzenia na zgrany klasyczny hit: „Kwartet Es-dur” Arriagi – kompozytora promowanego przez kwartet Prima Vista:


 Diabeł ogonem nakrył operę
Adriana Borowska: Nie ma rzeczy niemożliwych. operę można napisać przez 20 lat, a na ponowne odkrycie swojej twórczości – poczekać ponad wiek.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Choć nam udało się wystawić "Fausta", to o autora opery jednak wcześniej zadbali Białorusini. Nakręcili nawet krótki film o jego operze:

 

Gramy także rubryki:

Motyw główny
Solówka
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego

 

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów