Ocal dziś od zapomnienia twórcę trzech epok

MATEUSZ CIUPKA: 17 stycznia, podobnie jak ja, ale 285 lat temu urodził się jeden z kompozytorów, od których zaczęła się moja przygoda z muzyką – François-Joseph Gossec (1734-1829), dziś niemal kompletnie zapomniany. Bardzo niesłusznie.

Był kompozytorem niezwykłym. Pochodził z wiejskiej, wielodzietnej rodziny, u schyłku baroku przybył do Paryża z listem polecającym od Jean-Philippe'a Rameau. Stał się dyktatorem życia muzycznego Francji, a zmarł rok przed zaprezentowaniem światu fundamentalnego dzieła romantyzmu – „Symfonii Fantastycznej” Berlioza. W swoim 95-letnim życiu stał się twórcą trzech epok. Jakie to smutne, że znany jest u nas tylko z jakiegoś gawociku ze starego podręcznika nauki gry na fortepianie.

Opus magnum – pierwszą symfoniczną mszę żałobną w dziejach muzyki, Grande Messe des Morts, napisał gdy miał 26 lat. Bosz, ja w tym wieku w korpo klepałem cyferki…

Wiecie kiedy była polska premiera Grande Messe?

W 2006 roku (!) Jean-Claude Hauptmann sprowadził z Francji partyturę requiem i zaprezentował jej fragmenty w cieszyńskim Kościele Jezusowym. Śpiewałem wtedy w chórze (zgaduj zgadula, w jakim głosie). I było to jedno z tych przeżyć, które pozostanie ze mną na zawsze. Dziękuję Panu, Maestro!

Mam więc do Was jedną, ogromną prośbę. Posłuchajcie dziś fragmentu requiem Gosseca. Ocalmy je od zapomnienia. Niech będzie piękne, mroczne, niepokojące, ostinatowe Recordare.

Po ważnych początkach, prekursorach i o tym, jak trudno dziś być pierwszym przeczytasz w najnowszym Presto #23: POCZĄTEK

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów