Odszedł od nas Romuald Tesarowicz

fot. Józef Czerniejewski
fot. Józef Czerniejewski

Dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 65 lat odszedł jeden z najważniejszych polskich śpiewaków, bas Romuald Tesarowicz. 

Justyna Reczeniedi (sopran):
Żegnaj, Mistrzu... Romuald Tesarowicz (2. 02. 1952 - 15. 10. 2017) - najpiękniejszy polski bas, wspaniały człowiek, przyjaciel, sąsiad... Patrzę na buteleczkę Vinilinum, który to specyfik za radą Mistrza uratował kiedyś mój spektakl. I czuję taką pustkę...

Urodził się 3 lutego 1952 w Zielonej Górze. Bas. Kształcił się w zakresie śpiewu pod kierunkiem Lidii Gawrylarz oraz gry na kontrabasie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze. Był laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Operowym im. Adama Didura, Złoty Medal i Nagrodę Roncorogniego na konkursie wokalnym Voci Verdiane w Busseto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę na konkursie operowym w Barcelonie.
W latach 1972-80 był solistą Centralnego Zespołu Wojska Polskiego w Warszawie, od 1980 do 1983 solistą Opery Śląskiej w Bytomiu - debiutował tu partią Skołuby w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki.

Tak brzmiał jako Stolnik w "Halce" Moniuszki:

W latach 1983-91 związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie wykonywał partie basowe m.in. w Mefistofelesie Arrigo Boito, Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego, ŻydówceFromentala Halévy'ego, Walkirii Ryszarda Wagnera i Don Carlosie Giuseppe Verdiego. Występował również w Opéra-Bastille w Paryżu - od otwarcia w 1989 (śpiewał tu m.in. w Benvenuto Cellini Hectora Berlioza, Damie pikowej Czajkowskiego, Madama ButterflyGiacomo Pucciniego, Otellu Verdiego, Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta), Teatro alla Scala w Mediolanie (w Baśni o carze Sałtanie Nikołaja Rimskiego-Korsakowa), Opera di Roma (w Carskiej narzeczonej Rimskiego-Korsakowa), Opéra de Lyon (w Luizie Miller i Aidzie Verdiego), a w Tuluzie, Marsylii i Orange w Nabucco Verdiego.

Artysta odnajdował się doskonale także w lżejszym repertuarze:


Brał też udział w przedstawieniach w Stanach Zjednoczonych i Niemczech oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie (w Fauście Charlesa Gounoda, Nabucco, Królu Rogerze Karola Szymanowskiego, Eugeniuszu Onieginie, Don Giovannim Mozarta, Potępieniu FaustaBerlioza) i Teatrze Wielkim w Poznaniu (w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego).

Marcin Bronikowski (baryton):
Dziś, w wieku 65 lat, odszedł wybitny polski bas Romuald Tesarowicz..... Miałem przyjemność partnerować mu na scenie w wielu spektaklach. To wielka strata dla polskiego środowiska operowego. Będzie nam Ciebie i Twojego głosu bardzo brakowało, Romku.... RIP :(

Z powodzeniem występował również w repertuarze oratoryjnym Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Josepha Haydna, wykonywał pieśni kompozytorów polskich, francuskich, rosyjskich i niemieckich oraz muzykę współczesną (m.in. Requiem, Te Deum i Pasję wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego).
Wiele nagrywał dla radia i telewizji w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Wśród nagrań filmowych wyróżnia się jego rola Warłama w filmie Andrzeja Żuławskiego Borys Godunow. Brał również udział w nagraniu płyty i filmu Cyrulik sewilski dla włoskiej telewizji RAI. Dokonał rejestracji płytowych dla takich wytwórni, jak Deutsche Grammophon (Semiramida Gioacchino Rossiniego, Lady Makbet mceńskiego powiatuDmitrija Szostakowicza), Erato Disques (Wojna i pokój Sergiusza Prokofiewa, Borys Godunow), CD Accord (Missa pro pace Wojciecha KilaraSiedem bram JerozolimyPendereckiegoKról Roger), DUX (Requiem Mozarta z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego - rejestracja DVD uroczystej mszy św. w pierwszą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, "Ten zegar stary..." - płyta nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego).
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, sierpień 2004, aktualizacja: październik 2009; źródło: culture.pl

Romuald Tesarowicz zmarł nagle 15 października 2017 roku w szpitalu w Milanówku. Miał tętniaka mózgu.

A tak wykonywał niezapomnianą Arię Skołuby "Ten zegar stary...":

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Komentarze

Wiadomość bardzo przykra tym

Wiadomość bardzo przykra tym bardziej że autor tej wiadomości nie zadał sobie trudu żeby sprawdzić że w Milanówku nie ma szpitala pisanie czasami z czapy nie przynosi pożądanych rezultatów.

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (2 głosów)