Opera Śląska rozpoczyna kolejny sezon

W repertuarze na sezon 2018/2019: polska opera narodowa, dwie premiery, spektakle baletowe, operowe hity z elementami popkultury i z udziałem publiczności. Nie zabraknie cyklicznych spotkań z twórcami i artystami oraz propozycji dla najmłodszych.

Opera Śląska zainauguruje 74. sezon artystyczny 16 września 2018 r. o godzinie 18.00, prezentując „Halkę” Stanisława Moniuszki. Artyści wystąpią pod dyrekcją Stephena Ellery, międzynarodowej sławy artysty, dyrygującego w teatrach operowych na całym świecie.

W ten sposób bytomski teatr włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednocześnie jest to preludium do Roku Moniuszkowskiego, który rozpocznie się już za kilka miesięcy.

We wrześniu i październiku, na bytomskiej scenie czterokrotnie prezentowana będzie także, uwielbiana przez publiczność, opera „Romeo i Julia” Ch. Gounoda. To realizacja nagrodzona trzema Złotymi Maskami, a na scenie wystąpi laureat jednej z nich, Andrzej Lampert. Opera Śląska przygotowała również coś dla miłośników tańca, baletową produkcję, spektakl „Szeherezada/Medea”. Oprócz tego także drugą polską operę - „Straszny dwór”(6.10 godz.18.00) i „Madama Butterfly”(13.10 o godz.18.00)

W niedzielę (23.09 o godz.15.00), pierwsze w tym sezonie spotkanie z cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...". Tym razem bohaterem będzie wybitny śpiewak zaliczany do czołówki europejskich basów, artysta Opery Śląskiej, Aleksander Teliga i jego goście.

Ostatnia sobota września (29.09) będzie okazją do poznania Opery Śląskiej od kulis, w ramach Nocy Teatrów Metropolii, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia. W programie m.in. finałowy hit poprzedniego sezonu z wątkiem kryminalnym i nawiązaniami do popkultury, wspólna produkcja Opery Śląskiej i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach - „Rzekoma ogrodniczka” W. A. Mozarta (godz. 18.00). Widzowie zobaczą też wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności – „Czekając na Chopina” M. Znanieckiego (godz. 18.00 i 21.30). Zaplanowano też inne niespodzianki, a wśród nich: pokaz charakteryzacji, warsztaty projektowania kostiumów, pokazy uczniów bytomskiej Szkoły Baletowej i otwarte warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych, lekcje śpiewu udzielane przez solistów Opery Śląskiej i oczywiście zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych dla gości opery.

Na pierwszą w tym sezonie premierę Opera Śląska zaprasza 20 października o godz. 18:00 – będzie to opera komiczna „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kontza i w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Niewykonywana dotąd w Polsce w wersji scenicznej, będzie znakomitą okazją do poznania twórczości tego kompozytora - wywodzącego się z rodziny ostatniego króla Polski, dyplomaty, senatora i śpiewaka operowego, który był znaną osobistością XIX-wiecznych Włoch i Francji. Jedną z głównych partii zaśpiewa Joanna Woś, zachwycająca swoim sopranem koloraturowym.

Aby poznać kulisy przygotowań do premiery, warto przyjść na spotkanie z reżyserką, w ramach cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze..."(14.10 o godz. 16.00).
W repertuarze listopadowym i grudniowym pojawią się, wprowadzające już w nastrój świąteczny, balet „Dziadek do orzechów” i opera „Cyganeria”. Natomiast pod koniec tego roku zaprezentowana zostanie druga premiera sezonu, „La Traviata”  Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego. 

Szczegóły na stronie www.opera-slaska.pl

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów