Operowy dream team [recenzja DVD]

JACEK KORNAK: Decca wydała na DVD „Juliusza Cezara w Egipcie” G. F. Haendla, produkcję z Festiwalu w Salzburgu. W 2012 roku dało się organizatorom zgromadzić największych śpiewaków barokowych naszych czasów. W tytułowej roli usłyszymy Andreasa Scholla, jako Kleopatra wystąpiła Cecilia Bartoli, w rolę Kornelii wcieliła się Anne Sofie von Otter, jako Sesto występuje Philippe Jaroussky, partię Tolomeo śpiewa Christophe Dumaux, natomiast weteran baroku Jochen Kowalski wykonał rolę Nireny.

 

Zespół instrumentów dawnych Il Giardino Armonico poprowadził Giovanni Antonini. Ten barokowy dream team gwarantuje, że jest to nagranie jedyne w swoim rodzaju. Produkcja ta reżysersko przygotowana przez Moshe Leisera oraz Patrice Couriera tętni barokowością. Jest przerysowana, ironiczna, pełna kolorów i energii. W przypadku tego nagrania nie ma potrzeby pisania długich recenzji, po prostu trzeba to zobaczyć.
Opus Arte wydało ostatnio na DVD “Il Due Foscari” Verdiego. Reżyser Thaddeus Strassberger przedstawił nam tradycyjną, po bożemu zrobioną produkcję operową. Kostiumy, scenografia i cała akcja przywołuje renesansową Wenecję. Nastrój intryg i walki o władzę Strassberger uzyskał dzięki mrocznym, nieco klaustrofobicznym scenom. Jednak w przypadku tego nagrania reżyseria pozostaje na drugim planie, najważniejsi są tutaj muzycy. W rolę Francesco Foscariego wcielił się Placido Domingo. Hiszpański tenor, a obecnie baryton jest legendą opery i to wyraźnie słychać w jego głosie. Śpiewa z ogromnym autorytetem i charyzmą. Równorzędnym partnerem dla Dominga okazał się Francesco Meli dysponujący pięknym, wyrazistym głosem tenorowym o lirycznej barwie. Maria Agresta również dała niezapomniany pokaz zdolności wokalnych. Na nagraniu tym bogactwem kolorów zachwyca również orkiestra Royal Opera House pod batutą Antonia Pappano.

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (1 vote)