Paderewski, Kiepura i… Thatcher zapraszają do Bristolu

23.04.2015
Paderewski, Kiepura i… Thatcher zapraszają do Bristolu

Czy wiecie, że… fundatorem Hotelu Bristol w Warszawie był Ignacy Jan Paderewski? Pianista, kompozytor, polityk, właściciel genialnego wizerunku, w którym niebagatelną rolę odegrała fryzura – burza rudych niby-nieujarzmionych loków, miał jednocześnie głowę do interesów. Za sukcesem artysty stała kobieta – Helena Modrzejewska. Dziś nazwalibyśmy ją osobistym doradcą i stylistką Paderewskiego. Owszem, talent miał niezaprzeczalny, ale już na to, że stał się celebrytą swoich czasów, wpłynęło wiele czynników, jego wizerunek także.

Dlaczego tyle piszemy o wyglądzie Paderewskiego? Bo stał się źródłem inspiracji dla młodego polskiego artysty, Piotra Krzymowskiego, którego kolaże w ramach wystawy „Goście Honorowi” można zobaczyć w Hotelu Bristol w Warszawie. Marmurowe mury z 1901 roku, które aktualnie zajmuje Bristol Wine Bar, najmłodszy i najbardziej świeży koncept hotelu, upamiętnią tych, którzy kiedyś kreowali życie artystyczne, kulturalne i rozrywkowe stolicy. Krzymowski w swoim studio w Londynie stworzył satyryczne, wielkoformatowe kolaże, którymi z przymrużeniem oka przywołuje pamięć o pełnych humoru i temperamentu osobowościach, w tym artystów powiązanych z najstarszym hotelem Warszawy. To oni i ich otoczenie przez ponad jedenaście dekad tworzyli atmosferę podobnie niepowtarzalnych wydarzeń, a echa pamięci o nich wciąż rozbrzmiewają w marmurowych korytarzach.

Piotr Krzymowski jest absolwentem prestiżowej akademii sztuk pięknych Central Saint Martins School of Art and Design. Od sześciu lat mieszka i tworzy w Londynie, a jego prace, w skład których wchodzą m.in. kolaże, szkice, instalacje artystyczne i instalacje video, charakteryzuje humor sytuacyjny, ironia, fetysz oraz amatorskie i improwizowane podejście do procesu twórczego.

Z łatwością możemy odnaleźć te elementy w serii portretów, które ozdobiły ściany hotelowego lobby. Zabieg artystyczny polegał na uwypukleniu skojarzeń związanych z każdą z postaci – czy jest to wariacja na temat zawodu, imienia, wzbudzanych namiętności, tudzież wyróżnika aparycji. Oto oni: Nina Andrycz, królująca na warszawskiej estradzie teatralnej w latach pięćdziesiątych; premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, która dokonała ponownego otwarcia hotelu w latach 90.; ikona kina, Marlene Dietrich, dla której każdy dzień był niedzielą, jeżeli podawany był szampan; bożyszcze kobiet, Jan Kiepura, śpiewający z hotelowego balkonu do brunetek i blondynek Krakowskiego Przedmieścia; przyciągający liczne spojrzenia Eugeniusz Bodo i jego nierozłączny towarzysz pies Sambo; a także mąż stanu, wirtuoz, obdarzony bujną wyobraźnią, fryzurą i fantazją, założyciel Hotelu Bristol, czyli wspomniany już Ignacy Jan Paderewski.


Paderewski obok Marleny Dietrich - celebryci swoich czasów.
 
Na pierwszym zdjęciu - Artysta z dumnymi rodzicami - Mariolą i Krzysztofem Krzymowskimi

 
Kolaże Krzymowskiego, w których wykorzystane zostały fragmenty antykwarycznych polskich czasopism, papier, farba oraz naiwne w formie elementy, jak winylowe naklejki, pokazują Gości Honorowych w zupełnie nowym świetle i są zaproszeniem do odkrywania ich powiązanych z Warszawą historii przez pryzmat hotelu, w którym mieszkali.
Piotr Krzymowski urodził się nad polskim morzem w 1989 roku. Jego prace były pokazywane m.in. w ICA London, Tate Modern, CCA Glasgow, CSW Warszawa, a także podczas Biennale Sztuki w Liverpoolu. Krzymowski produkuje również filmy oraz nadzoruje wizerunek artystyczny sesji zdjęciowych dla takich magazynów modowych, jak Vogue Portugal, Vogue Thailand, Elle UK lub InStyle UK.

Wernisaż wystawy: 15 kwietnia 2015 r. w godzinach 18.30–21.00

Wystawa otwarta od 16 kwietnia do 10 maja 2015 r.

(red. mat. prasowe)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.