P.G.R. - muzyczne spotkanie kultur

Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.) z Psałterzem Polskim na sopran i ensemble jazzowy zagra w najbliższych dniach 2 koncerty. Muzyka renesansowa synkretycznie połączona z jazzem zabrzmi w kościołach:

15.08 o 19.30 w Łodzi - Parafia M. M. Kolbego,

18.08 o 19.00 w Łasku – Kolegiata

Skład: Barbara Rogala – sopran, Roman Ott (GER) – saksofon altowy, Grzegorz Rogala - puzon, Jan Wierzbicki - kontrabas, Frank Parker (USA) – perkusja

P.G.R. – w skrócie Projekt Grzegorza Rogali. To autorski projekt lidera wyrażający myśl o muzycznym spotkaniu kultur. W tej pojemnej koncepcji mieszczą się jazz, muzyka etniczna oraz poważna, poezja Brunona Szulca, motywy biblijne, czy hip-hopowy free-style. Można się o tym przekonać słuchając 2 wydanych już płyt (Enthuzjazzm i Poezjazz), które znaczą historię od powstania P.G.R. w 2008 roku .

Zespół wystąpił i występuje na ważnych scenach muzycznej Europy (Flugery Lwowa, Jazz Od Nova Festival, Stockholm Jazz Festival), łącznie dając ponad 150 koncertów.

P.G.R - Psałterz Polski na sopran i ensemble jazzowy

To współczesne odczytanie pierwowzoru jakim jest wspólne dzieło Mikołaja Gomółki (muzyka) i Jana Kochanowskiego. wierne tradycji, ale wzbogacajace je o dokomponowane polifoniczneinterludia. Wypływają z nich jazzowe improwizacje, nawiązujące do stworzonych przez Gomółkę harmonii i rytmów. Muzyka przepływa w sposób prawie niezauważalny między XVI stuleciem, a współczesnością.
Dzięki wykorzystaniu jazzu – języka znanego słuchaczom z każdego zakątka globu, muzyka ta staje się zrozumiała, a jej egzotyka jeszcze bardziej atrakcyjna. Polski renesesans przefiltrowany przez osobowości zagranicznych muzyków jazzowych nabiera nowych, niezanych wcześniej barw.
Ta wielobarwoność jest też zamysłem Grzegorza Rogali - twórcy projektu, który chciał odtworzyć we współczesnych realiach, globalizacji i wielokulturowości, mozaikę kulturową XVI -wiecznej Rzeczypospolitej.

więcej informacji o projekcie:
facebook.com/ProjektGrzegorzaRogali

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów