Płyta na piątek trzynastego

ESTERA PRUGAR: Jeśli wydawać debiutancką płytę, to tylko z największymi hitami. A jeśli pracę nad nią zajęły dekadę, wtedy nie ma wątpliwości, że tytuł “Greatest Hits” nie jest przesadzony. Zespół Babylon Raus jest na to żywym przykładem.

Reagge In a different Type (RIT), to połączenie tych rodzajów muzyki, które niezawodnie sprawiają, że można poczuć się dobrze - Roots, Rock, Punky, Reggae, Party, Salsa, Hardcore, Pop, Dub, Ska, a nawet Afrobeat czy Discko lat ‘70. Mieszanka, której niezwykle istotny element stanowią teksty, gdzie polskim przeplata się z angielskim, hiszpańskim, francuskim, czy językiem  wolof, używany głównie w rejonach Senegalu. Jednak - w przeciwieństwie do pozytywnego obrazu, jaki nasuwa kombinacja muzyczno-kulturowa - słowa nie pozostawiają złudzeń, co do rzeczywistość, którą obserwują wokół siebie artyści. Złożone z dużą sprawnością, w często bardzo bezpośredni sposób, obnażają świat pełen negatywnych emocji, intencji, a wręcz patologii; mimo to autorom udaje się pamiętać o przekazie leżącym u podstaw gatunków, na których opierają swoją twórczość - walce z tym wszystkim, co oddziela nas od wolności w dosłownym i metaforycznym znaczeniu.

 


Okładka premierowej płyty zespołu

Babylon Raus powstał w 2004 roku. Od tego czasu przeszedł wiele transformacji i pokonał rozmaite przeszkody związane zarówno ze składem, jak i niezależnymi przejściami muzyków. Pierwsze próby nagrania albumu rozpoczęły się w roku 2009 i zostały przerwane przez zmiany osobowe, które przez dwa lata skutecznie utrudniały kontynuację prac nagraniowych. Kiedy proces rozpoczął się na nowo w 2011 roku, jego ciągłość została zakłócona, tym razem przez groźny wypadek, któremu uległ klawiszowiec grupy. W następnym roku wciąż nie było wiadomo, czy będzie w stanie wrócić do grania. Na szczęście tym razem wszystko się udało i w 2015 roku Babylon Raus powrócił  do koncertowania – można było zobaczyć ich między innymi na „Róbrege Grand Festival” czy w klubie Stodoła, gdzie wystąpili jako support przed koncertem zespołu KULT.

Trudno wyobrazić sobie historię, która bardziej zasługiwałaby na to, aby jej zwieńczenie – premiera debiutanckiego albumu – miało miejsce w piątek trzynastego, a dokładnie 13 maja 2016 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=HSx7R05XjbE

Zawodowi muzycy z całego świata, którzy żyją w Polsce, stworzyli płytę oddającą ich różnorodne pochodzenia i doświadczenia: niezwykle profesjonalną, wielokulturową, opowiadającą o kondycji kraju i społeczeństwa. Nie ma żadnych wątpliwości, że mimo nawiązań do klasyków lat 70. i 80. (Deadlocka, Kryzysu czy Tiltu), swoją twórczością wnoszą na polski rynek coś świeżego i niepowtarzalnego. „Greatest Hits” nie zawodzi ani w formie, ani w treści, o czym można przekonać się już po pierwszym przesłuchaniu, które nie pozwala odstawić albumu na półkę.

https://www.youtube.com/watch?v=p8srAbTf37U

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów