Płyty dla zaawansowanych

15 Kwiecień 2018
Dziś premiera najnowszego albumu Remigiusza Knapika pt. "Parallel Dispensations". Wydanie tego albumu zbiega się z setną rocznicą pierwszego wydania dzieła "Zmierzch Zachodu" Oswalda Spenglera - niemieckiego filozofa, historiozofa oraz teoretyka cywilizacji. Kompozycja "1914" została wprost zadedykowana Spenglerowi, a cała koncepcja albumu, o zabarwieniu gnostyckim i katastroficznym jest zainspirowana przez historiozofię wielkiego myśliciela oraz jego działalność wydawniczą. Innym istotnym elementem tego albumu jest fascynacja dziełami Antoniego Lange ("Nirwid's Funeral") czy obrazami Ivana Aivazowskiego ("Blue Cave") czy na przykład Teorią Heartlandu ("Heartland").
Na stronie pianisty możemy przeczytać: 
9 Kwiecień 2018
Arcydzieła Prokofiewa w nowych aranżacjach Sergeia Babayana na dwa fortepiany, dedykowanych legendarnej pianistce – Marcie Argerich.
Najwyższy poziom artystyczny, techniczna perfekcja i nieczęsto spotykana zdolność posługiwania się przebogatą paletą barw - to cechy, które charakteryzują grę Argerich i Babayana.
Album zawiera transkrypcję fragmentów baletu “Romeo i Julia”, a także siedmioczęściową suitę, będącą transkrypcją muzyki do “Hamleta”, “Eugeniusza Onegina”, ścieżki dźwiękowej do „Damy pikowej” oraz opery “Wojna i Pokój”.
28 Marzec 2018
DR JACEK KORNAK: Dobrze rozpocząć wiosnę dobrymi nagraniami muzyki klasycznej. Wprawdzie za oknami wciąż zima, ale może najnowsze nagrania okażą się jaskółkami.
21 Marzec 2018
Najnowsza płyta Chóru Akademickiego UW - Całonocne czuwanie S. Rachmaninowa - już w kwietniu! Udane koncerty otworzyły drogę do wydania kolejnego krążka z wielkim dziełem w wykonaniu Chóru UW. „Całonocne czuwanie było dla chórzystów marzeniem, dla mnie – Wyzwaniem i ogromną Nadzieją!” – mówi dyrygentka zespołu, Irina Bogdanovich. Podczas nagrań głosu udzieliła m.in. wybitna polska solistka – Jadwiga Rappé.
17 Marzec 2018
Album GÓRECKI AHEAD jest próbą odczytania spuścizny Henryka Mikołaja Góreckiego w nowy sposób i ukazania jej w odmiennym niż dotychczas świetle. Ta płyta jest jednocześnie dowodem na to jak żywotna i inspirująca jest współcześnie muzyka Góreckiego, zwłaszcza, jeśli jej interpretacji podejmują się artyści, u których biegłość instrumentalna idzie w parze z kreatywnością, wyobraźnią i potrzebą tworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej.
6 Marzec 2018
OSKAR ŁAPETA: Miarą wielkości Nikolausa Harnoncourta zawsze była niezwykła zdolność do przedstawiania nawet zgranych utworów w sposób odkrywczy, świeży i intrygujący. Ciekawość, wnikliwość chęć dotarcia do tego, co kompozytor tak naprawdę miał na myśli prowadziła do długich i żmudnych badań, które dawały później olśniewające rezultaty. Nie inaczej jest też w przypadku boxu z nagraniami, gdzie artysta poprowadził Berliner Philharmoniker w wykonaniach symfonii, mszy i opery Franza Schuberta.
3 Marzec 2018
DR JACEK KORNAK: Czy jest coś lepszego na długie zimowe wieczory niż dobra muzyka? To pytanie retoryczne dla każdego melomana. Wytwórnia Warner Classics wie dobrze, że zima to dobry okres, aby ofiarować melomanom nowe, interesujące nagrania.
21 luty 2018
To kolejna, a zarazem ostatnia odsłona cyklu z Preludiami Claude’a Debussy’ego w interpretacji Maurizio Polliniego. Długo oczekiwane wydanie II zeszytu Preludiów (I zeszyt, będący jednym z najwybitniejszych dokonań Polliniego został wydany 18 lat temu), ukazuje się w setną rocznicę śmierci kompozytora. Album uzupełnia suita ‘En blanc et noir’.
Dochodzi tu do niezwykłego spotkania maestro i jego syna - Daniele Polliniego – znakomitego młodego pianisty i dyrygenta, który cieszy się coraz większym uznaniem w świecie muzyki klasycznej.
"Debussy w wykonaniu Polliniego to idealne połączenie poezji i siły.”
Evening Standard
31 Styczeń 2018
Współpraca Capelli Cracoviensis z prestiżową wytwórnią Decca nie zwalnia tempa. Tym razem zespół w towarzystwie światowej sławy solistów (w obsadzie m. in. Max Emanuel Cencic oraz Julia Lezhneva) prezentują zapomnianą operę włoską Porpory Germanico in Germania. 
To słynne w czasach kompozytora dzieło zostało na długi czas zapominane i przypomniane dopiero w 2015 roku na festiwalu muzyki dawnej w Innsbrucku. 
Płyta Capelli Cracoviensis to światowa premiera przypadająca w 250 rocznicę śmierci kompozytora
PORPORA Germanico in Germania
Max Emanuel Cencic / Germanico
Julia Lezhneva / Ersinda
Mary-Ellen Nesi / Arminio 
Juan Sancho / Segeste
Dilyara Idrisova / Rosmonda 
26 Styczeń 2018
OSKAR ŁAPETA: Siedem symfonii Jeana Sibeliusa zdecydowanie zbyt rzadko trafia na estrady koncertowe w Polsce. Największą popularnością cieszy się Pierwsza, Druga i Piąta (które to zresztą miałem okazję usłyszeć na żywo), ale nawet te były swego czasu gromione przez krytyków, niezdolnych dopatrzeć się w twórczości Fina niczego ciekawego czy oryginalnego.

Strony