Podróż do umysłu artysty - "Śpiewacy norymberscy" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

fot. arch. org.

„Śpiewacy norymberscy” to opera Richarda Wagnera, która miała być przeciwieństwem mrocznych dramatów muzycznych, które zwykle pisał. Autorem libretta jest sam kompozytor. Zrezygnował tu z mitologii i przedstawił historię młodego człowieka, który startuje w konkursie śpiewaczym, by zdobyć rękę ukochanej. W utworze jednak najsilniej wyeksponowana jest refleksja o istocie i znaczeniu sztuki.

„Śpiewacy norymberscy” nie byli wystawiani w Polsce od ponad stu lat – co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym i wyczekiwanym. Reżyserem poznańskiej realizacji jest Michael Sturm współpracujący z teatrem we Fryburgu. Scenografie i kostiumy stworzył austriacki artysta Matthias Engelmann. Realizatorzy zabierają widzów w psychologiczną podróż do umysłu artysty, aby pokazać mechanizmy powstawania sztuki, a co najważniejsze, jej jednoczący wymiar i siłę działania ponad podziałami. W  roli Hansa Sachsa  wystąpi znakomity bas Frank van Hove, a orkiestrę poprowadzi maestro Gabriel Chmura.

„Pierwsza od prawie stu lat inscenizacja Śpiewaków norymberskich odniosła wielki sukces” – ocenia Volker Tarnow. (Opernwelt)

Odwaga i kunszt – to słowa najczęściej przewijające się w polskich i niemieckich recenzjach po premierze opery Richarda Wagnera. „Dyrektor Renata Borowska-Juszczyńska podjęła się kolejnego Wagnerowskiego wyzwania wprowadzając Śpiewaków norymberskich. Nie tylko z muzycznych względów jest to ambitne przedsięwzięcie, ale również z politycznych – odważne” – czytamy u Karin Coper (O-ton)

Sztuka i proces artystycznego dojrzewania to główna problematyka zajmująca artystyczne umysły współtwórców spektaklu. „Długi wieczór odniesień na scenie, jak i na wyższym poziomie” – stwierdza Guido Müller z „Die Welt”, gdyż – jak zauważa w „Der Tagesspiegiel” Reinhold Jaretzki „Chmura dyryguje operową orkiestrą płynnie i niepatetycznie, by pod koniec drugiego i trzeciego aktu dać jej niepohamowanie rozkwitnąć”.

Spektakl przypadł również do gustu publiczności, która dała wyraz swojemu zadowoleniu poprzez owacje na stojąco.

Najbliższe spektakle: 19 / 26 I 2019
Szczegóły i bilety: https://opera.poznan.pl/en/spiewacy-norymberscy...

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów