Polska — Chorwacja: muzyczny most

29.09.2017
Polska — Chorwacja: muzyczny most

Już 8 października w Krakowie wystąpi Mladen Tarbuk — jeden z najznakomitszych reprezentantów chorwackiej sceny muzycznej. Wybitny dyrygent i kompozytor poprowadzi Sinfoniettę Cracovię prezentując w Sukiennicach barwny program pełen przebojów muzyki słowiańskiej.

Mladen Tarbuk to prawdziwy człowiek renesansu — odnosi sukcesy na całym świecie nie tylko jako dyrygent, ale również kompozytor, pedagog i producent. Międzynarodowe uznanie artysta zyskał za sprawą regularnych występów w Nadreńskiej Operze Niemieckiej w Dusseldorfie, jednocześnie koncertując z wiodącymi światowymi orkiestrami na scenach całego świata.

Koncert Chorwata z krakowską orkiestrą odbędzie się w ramach uroczystych obchodów chorwackiego Święta Niepodległości oraz 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją. Jednocześnie występ inaugurować będzie konferencję Wpływ Papieża Polaka Jana Pawła II na społeczność chorwacką.

Usłyszymy m.in. nostalgiczną Chachonnę skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego po śmierci Jana Pawła II jako muzyczny hołd złożony Papieżowi Polakowi. Ten napisany pierwotnie jako duet na skrzypce i altówkę utwór prawykonany został przez Juliana Rachlina i Janine Jansen w Dubrowniku — mieście szczególnie bliskim Tarbukowi, który od 2012 roku piastuje funkcję dyrektora dubrownickiego Festiwalu Letniego, jednej z najważniejszych europejskich imprez kulturalnych.

Symbolicznym nawiązaniem do polsko-chorwackich związków będzie również wykonanie inspirowanej rytmiką latynoamerykańskiego tańca Samby da Camera Ivo Josipovića — byłego Prezydenta Chorwacji, powszechnie cenionego również jako kompozytora i animatora kultury muzycznej. Mało znanym faktem z biografii chorwackiego męża stanu jest jego dwuletni pobyt w Polsce, w trakcie którego Josipović podjął studia w Warszawie.

W repertuarze wieczoru znajdzie się również kompozycja gwiazdy wieczoru: utwór Sebastian im Traum nawiązujący do wiersza wybitnego austriackiego pisarza-ekspresjonisty Georga Trakla, który ostatnie miesiące życia spędził w Krakowie. Jak przyznaje Tarbuk, wykonanie tego dzieła pod jego batutą w wiedeńskim Musikverein było jednym z najistotniejszych wydarzeń w jego karierze.

Najnowsze osiągnięcia rodzimej myśli kompozytorskiej w programie koncertu reprezentować będzie zaś dynamiczny utwór Sinfonietta: Time is Ticking Macieja Bałenkowskiego — młodego kompozytora-rezydenta krakowskiej orkiestry i laureata organizowanego przez zespół Międzynarodowego Konkursy Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert zwieńczy wykonanie nastrojowej Serenady na smyczki Josefa Suka — czeskiego kompozytora uważanego za jednego z najzdolniejszych uczniów Antonína Dvořáka. Ten nawiązujący do najlepszych tradycji muzyki epoki romantyzmu utwór doskonale oddaje ducha „słowiańskiej melancholii”, tak istotnej dla kształtowania się na przestrzeni wieków wspólnoty kulturowej obecnych państw Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w muzycznej podróży po Słowiańszczyźnie u boku niezawodnej Sinfonietty Cracovii!

8 X 2017 | godz. 18:00
WYKONAWCY
Mladen Tarbuk — dyrygent
Sinfonietta Cracovia
PROGRAM
K. PendereckiChaconne in memoriam Giovanni Paolo II
I. Josipović Samba da Camera
M. Bałenkowski Sinfonietta: Time Is Ticking
M. Tarbuk Sebastian im Traum
J. Suk — Serenada na smyczki op. 6
Wykonanie utworu Macieja Bałenkowskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor — rezydent”.
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Sala Siemiradzkiego
Rynek Główny 3, Kraków
BILETY: 30 | 20 zł
Ticketpro.pl, Eventim.pl, InfoKraków

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.