Polska muzyka w Paryżu

07.02.2014

7 lutego 2013 roku w Theatre Dunois w Paryżu odbył się koncert znakomitego zespołu Ensemble Aleph, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Program, jak wskazywał na to tytuł wydarzenia Concert autour de la jeune création musicale polonaise zdominowała muzyka polska – w większości były to utwory pisane na zamówienie zespołu i na owym koncercie miały swoje światowe prawykonania.

Zaprezentowane zostały kompozycje: Bettiny Skrzypczak, Barbary Kaszuby (prapremiera), Artura Kroschela (prapremiera), Grzegorza Pieńka (prapremiera). Koncert rozpoczęła kompozycja Marie-Helene Bernard Urbs, urbs, urbs na głos, elektronikę i tubę. Jako drugi zabrzmiał utwór Barbary Kaszuby Les reves des fous sont encore plus beaux do wiersza „La Voix” Charlesa Baudelaire'a. Kompozytorka wykorzystała pełen skład zespołu: sopran, klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję, poszerzając instrumentarium perkusji o grające pozytywki. Pierwszą część koncertu zakończyła kompozycja Grzegorza Pieńka Jede Nacht besucht uns ein Traum na klarnet basowy, trąbkę, skrzypce, wiolocznelę i perkusję. W II części koncertu kolejno wykonane zostały: Illuminationen, Bettiny Skrzypczak na klarnet, wiolonczelę i fortepian; Suspension Artura Kroschela na klarnet basowy, trąbkę i skrzypce;wiolonczelę i perkusję; Scene Bettiny Skrzypczak skrzypce i wiolonczelę oraz na zakończenie Musique pour les soupers du roi Ubu Bernda Aloisa Zimmermana na klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję.

Utwory i wykonawcy zostali gorąco przyjęci przez paryską publiczność. Pobyt polskich kompozytorów był współfinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Ensemble Aleph był gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna w kwietniu 2013. Zespół nawiązał do paryskiego koncertu prezentując z powodzeniem kompozycje wymienionych wyżej twórców. Swym występem wzbudził entuzjazm poznańskich melomanów.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.