Prawykonanie nowego utworu Marcela Chyrzyńskiego w Zakopanem

29 lipca 2018, podczas finałowego koncertu 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Marcela Chyrzyńskiego: Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową.

Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową wchodzi w skład zaplanowanego przeze mnie cyklu utworów zatytułowanych „Ukiyo-e”. To czwarta
z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyliobrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego
i kulturalnego Japonii okresu Edo (XVII-XIX w.).

W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie”. (…)

Marcel Chyrzyński

 

CO? Marcel Chyrzyński, Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową

KIEDY? 29 lipca 2018, godz. 20.00

GDZIE? Zakopane, Kościół pw. Św. Krzyża

KTO? Joanna Domańska – pf, Roman Widaszek – cl, Tadeusz Tomaszewski – cr (Trio Śląskie)

Orkiestra Śląskich Kameralistów

Robert Kabara dyrygent

 

W tygodniu poprzedzającym prawykonanie Ukiyo-e No.4, we wtorek 24 lipca o godz. 18.00 odbędzie się w ramach „posiadów góralskich” w Galerii u Wnuka spotkanie z kompozytorem. Marcel Chyrzyński opowiadać będzie o swoim najnowszym utworze. PWM będzie prowadzić transmisję live tego spotkania na swoim profilu facebookowym.

Szczegółowe informacje o koncercie na stronie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów