Presto #13: Anatomia prowokacji

13.10.2015
Obraza uczuć wszelakich

Anatomia prowokacji
Kinga A. Wojciechowska, redaktor naczelna: Mamy definicję prowokacji policyjnej, dziennikarskiej, ale prowokacji artystycznej – nie. Na szczęście jeden z artystów stworzył tę definicję dla nas. To nie koniec dobrych wiadomości. Presto #13 to pierwszy powyborczy numer, którego Motyw Główny przygotowała Eliza Szulińska, śpiewaczka, pedagog, wizjonerka, postać inspirująca i kreatywna. Kolejne numery poprowadzą: Vanessa Rogowska, która w numerze zimowym pochyli się nad Misterium Muzyki; Maria Napieraj, która pokaże, że muzyka może być sposobem na życie – jak? dla kogo? – okaże się na wiosnę; ks. Adrian Nowak, który, jak na jego powołanie przystało, latem odkryje wszystkie oblicza muzyki sakralnej. To niecodzienne na rynku prasy wydarzenie uznaję za sukces już teraz, bo pozwala mi czerpać nieustanną inspirację, zmieniać perspektywę, rozwijać Presto. Nie tylko jak korzystam. Wicenaczelna, Maja Baczyńska może teraz przeznaczyć czas na rozwijanie swojej pasji. Dlatego od tego numeru dostajecie od Mai więcej filmu i muzyki z ekranu w ramach Profilu Filmowego Presto. O szczegółach przedsięwzięcia opowie sama, na niniejszych łamach.

Możesz zamówić trzynasty numer Presto w wersji papierowej. Napisz do nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl. A najlepiej zaprenujeruj Presto 2017. Szczegóły tutaj.

Motyw główny m.in.: Sztuka uświadamia Weź pigułkę Artysta idzie do więzienia Muzyczny coming-out Zygmunt Staszczyk: W Filharmonii bywałem W partyturze Dodatek nutowy: Kryminalni Maciej Zieliński W tempie ludzkiego serca
Muzyczny know-how Tajemniczy szyfr i klucze… Koliber gasi pożar Zanim zabrzmią skrzypce Life-style muzyczne Klapki z Ziemi Świętej Chopin, Steinway – duet do zadań… To jest eksperyment Presto filmowe #1 10 lat słuchania kina Muzyka (nie)filmowa Klasyka u bram

Bądź na bieżąco - czytaj Magazyn on-line!

  Tylko w wydaniu papierowym znajdziesz:
Wyjątkowy Kontrapunkt. Kilka ważnych pytań zadają sobie red. prowadząca i red. naczelna. Dlaczego powstało Presto? Czego boi się artystka i dlaczego lubi prowokować?
Preludium Wszystkie felietony na start! Maja Baczyńska opowiada o dziwnym śnie, w którym ważną rolę odgrywa plankton. Swoje jesienne marzenia zdradza Anna Markiewicz, a Władysław Rokiciński demaskuje podstępną działalność tajnych agentów. Na koniec Luiza Borowiec sprzeciwia się chałturze na weselach. Tak, wszystkie są felietony o muzyce.
Muzyczny coming-out W Filharmonii bywałem – deklaruje Zygmunt Staszczyk, leader T. Love. Kto według niego jest „hit-makerem”? Dlaczego nie akceptuje rocka granego „symfonicznie”? I co tak naprawdę znaczy „klasyka”?

Motyw Główny Anatomia prowokacji.
Mnogość perspektyw. Muzyka, teatr, malarstwo, fotografia. Wchodzimy w sztukę. Sztuka – przenika nas. Zamknięte strony tylko dla dorosłych. Może będzie skandal. A może nowa jakość.
Prowokacja #1: Umysł i ciało potrzebują równowagi – z
dr. Beatą Mieńkowską rozmawia Eliza Szulińska
Prowokacja #2: Sztuka uświadamia –
Waldemar Major Fydrych i Pomarańczowa Alternatywa specjalnie dla Presto
Prowokacja #3: Stwórz autoportret duszy –
dr Katarzyna Stanny
Prowokacja #4: Opera jest dla wszystkich – Grzegorz Hardej
Prowokacja #5: Słuchacz ma być kulturalny – Marcin Piotr Łopacki
Prowokacja #6: Weź pigułkę – Marcin Miko Mikołaczyk
Prowokacja #7: Artysta idzie do więzienia – Justyna Domasłowska-Szulc
Prowokacja #8: Opera jest dla młodych – Grzegorz Hardej
Prowokacja #9: Instrument jest rekwizytem – Ewa Liebchen
Prowokacja #10: Ważny jest poziom rzemieślniczy – dr Waldemar Raźniak w rozmowie z Kingą Wojciechowską i Elizą Szulińską
Prowokacja #11: Muzyka nie jest po to, żeby się podobać –
dr Marcin Stańczyk
Prowokacja #12: HOROSKOP DLA ARTYSTÓW
Prowokacja #13: Zadawać pytania, na które istnieją odpowiedzi
Prowokacja #14: Surrealizm to ja – pisze
Aleksandra Wittchen – o kim? Sprawdźcie!
Prowokacja #15: Kostium opada, skandal odsłania – tajniki prowokacji w tańcu odkrywa
Katarzyna Gardzina-Kubała
dr Bożena Fabiani: Prawdziwy talent prowokacji nie potrzebował – wyjaśnia w rozmowie z Kingą A. Wojciechowską
Manifest euforystyczny
Elizy Szulińskiej. Masz odwagę być euforystą? Teraz?

Uwaga! Zamknięte strony – tylko dla dorosłych. Tego nie zobaczysz nawet w sklepie. Galeria prawdziwej prowokacji. Otwórz butelkę z dobrym winem, usiądź w fotelu, delektuj się sztuką.

W partyturze Poznajemy utwory i ich tajemnice: Maria Napieraj i Ilina Sawicka wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przygotowały dodatek nutowy. Tym razem – Kryminalni – temat Adama – głównego bohatera kultowego serialu, do którego muzykę napisał Maciej Zieliński. Przeczytaj, a potem – zagraj.

Muzyczny know-how Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Marek Żurawski rozszyfrowuje tajemnicę kluczy w partyturze. Ania Karpowicz opowiada o edukacji wykluczonych społecznie a Sylwia Błażej odkrywa świat artystów-rzemieślników, którzy robią skrzypce. A wiolonczelistka Anna Markiewicz pokazuje, jak zrobiła sobie samej wiolonczelę... Na koniec w encyklopedyi po prababci znajdziecie ciekawe definicje sprzed ponad stu lat!

Life-style muzyczne Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Presto budzi wspomnienia. Przeczytajcie historię podróży Mai Baczyńskiej do Ziemi Świętej. Powód podróży był co prawda świecki. A przygoda – muzyczna. Uwaga, eksperyment! Nowy projekt, który testowała Kinga A. Wojciechowska a teraz dzieli się z Wami wrażeniami. Przeczytajcie.

Bagatele Co się wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą (dr Jacek Kornak) relacjonują i zapowiadają wydarzenia na łamach. Oddajemy też głos instytucjom, którym szczególnie leży na sercu popularyzacja muzyki klasycznej.

Repertuar Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto. 

Presto Junior rozbrzmiewa w wyjątkowej odsłonie! Tym razem to dorośli przeczytają bajkę (pisze Ewa Szpotakowska). Mogą także pokolorować obrazek (rysuje Agnieszka Kazała). A potem wezmą udział w niecodziennym konkursie...

 

Presto filmowe Muzyka filmowa ma stałe miejsce w magazynie. Presto filmowe prowadzi Maja Baczyńska, piszą dla nas Łukasz Waligórski – MuzykaFilmowa.pl, Tomasz Goska i Paweł Stroiński FilmMusic.pl oraz Łukasz Jakubowski. Gościnnie występuje Magdalena Miśka-Jackowska z RMF Classic. Do tego już tradycyjnie muzyczno-filmowy tygiel i Filmoteka MUDO!

W numerze polecamy
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- I nasze Gorące płyty!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.