Presto #14: Misterium

08.02.2016
Presto #14: Misterium

Misterium Muzyki
Kinga A. Wojciechowska, redaktor naczelna: Trudno pozbyć się tego pierwszego odruchu: misterium jako element sacrum. trudno pozbyć się wrażenia, że to, o czym napiszemy w tym numerze, jest niemodne, wręcz staromodne: piszemy o pięknie, o przeżywaniu piękna.
A my piszemy o powrocie do normalności. Świat zwariował, ale my się nie poddajemy temu szaleństwu. Sterowani przez media i negatywne emocje, nadludzkim wysiłkiem zatrzymujemy się i nadajemy swojemu życiu inny bieg – pod prąd współczesnym tendencjom. Co może się wydarzyć, gdy muzyka stanie się misterium?

 

Przeczytaj czternasty numer Presto w wersji papierowej. Zamów go na Gigant.pl. Albo zaprenumeruj cztery kolejne numery. Szczegóły tutaj.

Motyw główny m.in.: Kąpiel w dźwięku Miłość lubi ciszę Sztuka nie jest luksusem Muzyczny coming-out Grzesiek Stańczyk: Muzykę klasyczną mam zainstalowaną w głowie W partyturze Dodatek nutowy: Gwiazdka Ewa Fabiańska-Jelińska Razem zaśpiewajmy
Muzyczny know-how Najważniejsze to opowiedzieć… Prosto spod prasy Dźwięk zaklęty w geście Life-style muzyczne Znaleźć kawałek siebie Jolanta Pawlik: Sama jestem… Niedokończona lekcja Presto filmowe Kino leczy duszę Duch w przestrzeni Liczy się pomysł

Bądź na bieżąco - czytaj Magazyn on-line!

  Tylko w wydaniu papierowym znajdziesz:
Spór redaktorek naczelnych o felieton Luizy Borowiec w
Kontrapunkcie. Czy publiczność należy zabawiać czy edukować, a może jedno z drugim jest do pogodzenia?

Wszystkie felietony na start!

Preludium, a w nim rozważania naszych felietonistów na temat wyobraźni, edukacji i misterium muzycznego. Piszą: Maja Baczyńska, Luiza Borowiec, Anna Markiewicz i Władysław Rokiciński.

Rozmowy niebagatelne Spotykamy na naszej drodze ludzi wyjątkowych, artystów, działaczy kultury. Te spotkania są jak podróż. Chcemy Was zabrać ze sobą. Dlatego dokładamy nową rubrykę i inaugurujemy ją rozmowami z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Opery Narodowej oraz z Piotrem Orzechowskim, pianistą, jazzmanem i liderem High Definition Quartet. Czy architektura obiektów kultury to tylko fresk? I co się dzieje, gdy w muzyce brakuje improwizacji?

Muzyczny coming-out Muzyk rockowy może być fanem Mozarta. O ulubionych utworach klasyka opowiada Esterze Prugar Grzesiek Stańczyk z zespołu Mama Selita.

Motyw Główny Misterium muzyki. Wiara w piękno. Oczarowanie muzyką. Wędrówka do jej korzeni.
#Intelekt to za mało – z
dr Elżbietą Galińską rozmawia redaktor prowadząca Vanessa Rogowska
#Kąpiel w dźwięku – z
Wojciechem Blecharzem odkrywamy, jak muzyka działa na nasze dusze.
#Wylać serce przed Bogiem – czy muzyka pomaga w modlitwie? Czy podejście do muzyki różni się w zależności od religii i wyznania?
Staś Wojciechowicz – rabin, Jarosław Celebański – pastor, dr Mariusz Klimek – ksiądz, Andrzej Saramowicz – sufi oraz mgr Mikołaj Hajduczenia – ksiądz mitrat – wysłuchani przez Sylwię Błażej, Vanessę Rogowską i Annę Świerzyńską.
#Miłość lubi ciszę – deklaruje Anna Markiewicz
#Muzyczne przestrzenie kompozytorów – odwiedza Anna Świerzyńska
#Nigdy nie wiem, czy mam rację – z
Jackiem Kaspszykiem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej misterium w muzyce próbuje odkryć redaktor naczelna Kinga A. Wojciechowska
#Sztuka nie jest luksusem – To czym jest? Odpowiedzieć próbuje Vanessie Rogowskiej psychoterapeuta
Danuta Kaniowska-Górniak.
#Czarna ścieżka – którą idzie Vanessa Rogowska. Na obrzeżach Czarnej ścieżki – rozmowa Sylwii Błażej z
Adamem Strugiem o źródle natchnień, które nie wysycha.
#Smak malin – do degustacji zachęca pianistka Martyna Kaźmierczak
#Salon esencjonalny – zaprasza
Eliza Szulińska (salon zaprojektował Marcin Mikołajczyk)

W partyturze Poznajemy utwory i ich tajemnice: Maria Napieraj i Ilina Sawicka wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przygotowały dodatek nutowy. Co łączy bliskowschodniego boga słońca – Mitrę i świętego Franciszka z Asyżu?

Muzyczny know-how Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Edukacja muzyczna zaczyna się od prawdziwej opery – Viola Łabanow i Jitka Stokalska opowiadają redaktor naczelnej o projekcie Poranków Operowych w Warszawskiej Operze Kameralnej. Maria Napieraj przypomina jak drukowano kiedyś nuty, a Sylwia Błażej przekonuje, że można śpiewać czysto, nie znając nut. Jak?

Life-style muzyczne Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie: Presto budzi wspomnienia. Przeczytajcie historię podróży Mai Baczyńskiej i Ewy Szpotakowskiej do Finlandii i Estonii. A potem poznajcie historię Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik, kobiety, która potrafi prawie wszystko. Na koniec zabierzemy Was do niezwykłej galerii – zaprasza Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Bagatele Co się wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą relacjonują i zapowiadają wydarzenia na łamach.

Repertuar Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś – tam brzmi muzyka. Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto. 

Presto Junior rozbrzmiewa w wyjątkowej odsłonie! Bajka symfoniczna „Czarodziejska batuta” ze słowami Mai Baczyńskiej oraz muzyką Zuzanny Niedzielak. Do tego szereg atrakcji przygotowanych przez Ewę A. Szpotakowską i Ilinę Sawicką.

 

Presto filmowe
Maja Baczyńska zaprasza do świata muzyki filmowej. Gościem specjalnym jest Martyna Harland, która zachęca do terapeutycznego oglądania filmów. Ducha w przestrzeni dostrzega Paweł Stroiński, a wagę rekonstrukcji partytur filmowych podkreśla Tomasz Goska. Przegląd wydarzeń muzyczno-filmowych przygotowali Maja i Paweł. Na koniec jeszcze kilka słów z filmowego know-how – o tym, jak powstaje teledysk. I rekomendacja ścieżki dźwiękowej pióra Anny Józefiak z soundtracks.pl, którą witamy na łamach Presto filmowego.

W numerze polecamy
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- I nasze Gorące płyty!  

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.