Przed nami pierwsza edycja Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach [po konferencji prasowej]

07.09.2018
Posag, który trzeba będzie pomnażać

7 września w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia organizatorzy i zaproszeni goście rozmawiali o idei konkursu oraz przygotowaniach do tego wielkiego święta muzyki.

Już w najbliższy poniedziałek Katowice – Miasto Muzyki UNESCO stanie się miejscem muzycznych zmagań młodych muzyków z całego świata. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, którego pierwsza edycja odbędzie się od 10 do 23 września. Podczas konferencji prasowej moderowanej przez rzecznika prasowego wydarzenia, Łukasza Kałębasiaka, organizatorzy i zaproszeni goście rozmawiali o idei konkursu, jego patronie, przebiegu konkursu oraz działaniach podjętych w jego ramach. Podczas konferencji głos zabrali następujący goście:

Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice: „Niezmiernie cieszę się, że wizja stworzenia czegoś wyjątkowego w Katowicach zaistniała. Chcemy, aby konkurs był wizytówką Katowic na arenie międzynarodowej i stał się wydarzeniem tej rangi, co Konkurs Chopinowski. Katowice na to zasługują – są jedynym w Polsce miastem kreatywnym muzycznie, o czym świadczy przyznany im tytuł Miasta Muzyki UNESCO. Konkurs nie miałby szansy powstać, gdyby nie zaangażowanie licznych środowisk. Jest to projekt międzynarodowy, w którym po połowie partycypują Miasto Katowice oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Maxymilian Bylicki, Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Jest to konkurs wyjątkowy, bo przewidziany w formacie Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie: będzie odbywał się co 5 lat i w 5 różnych kategoriach. Jest to przedsięwzięcie godne Karola Szymanowskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz warunków, jakie stwarzają Katowice. Rola tego konkursu dla promocji muzyki polskiej jest bezcenna, zwłaszcza w rocznicę stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

Joanna Wnuk-Nazarowa, Dyrektor Konkursu: „Wiele osób może dziwić, dlaczego patronem konkursu nie jest Górecki albo Kilar. Twórczość Szymanowskiego daje możliwość stworzenia aż pięciu kategorii, które może wypełnić muzyka tego kompozytora – tak jest bogata i różnorodna. Dlaczego Konkurs będzie odbywał się co 5 lat? Zależy nam, by publiczność czekała na niego z napięciem, tak jak na Konkurs Chopinowski czy Konkurs Wieniawskiego. Chcemy też, by za każdym razem pojawiali się nowi uczestnicy, nowe pokolenie, które wprowadzi o konkursu świeżość spojrzenia i interpretacji”.

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu II Polskiego Radia : „10 września to historyczna data: rozpocznie się wówczas olbrzymi wysiłek, ale mam nadzieję, że zwieńczony sukcesem. Jest to wielowymiarowe przedsięwzięcie, związane z wielkim zaangażowaniem Polskiego Radia: do Katowic przyjedzie 20 – osobowa ekipa, by w trakcie konkursu nie przegapić nikogo i niczego. Na antenie Polskiego Radia znajdą się m.in. podsumowania, obfite relacje oraz transmisje wszystkich finałów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu uczestników nie ma dużego doświadczenia w grze z orkiestrą – taki zespół jak NOSPR gwarantuje im poczucie pewności i bezpieczeństwa”.

Ewa Bogusz – Moore, Dyrektor naczelny i programowy NOSPR : „Ten konkurs to posag, który trzeba będzie pomnażać”.

Prof. dr hab. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: „Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to konsekwencja faktów, jakie leżą u podstaw powstania katowickiej Akademii Muzycznej. Karol Szymanowski był incydentalnie w Katowicach w związku z wykonaniem swojego „Stabat Mater”, ale pozostawił nam Bolesława Szabelskiego, swojego ucznia, który dał początek śląskiej szkole kompozytorskiej. Akademia Muzyczna jest bardzo intensywnie zaangażowana w organizację konkursu: przygotowuje bazę noclegową, do dyspozycji udostępnia piękne sale i najlepszej jakości instrumenty. Profesorowie katowickiej uczelni są również jurorami w poszczególnych kategoriach. Nasza Akademia Muzyczna zrobi wszystko, by konkurs przebiegł w jak najlepszej atmosferze tak wykonawczej, jak i organizacyjnej”

Arkadiusz Kubica, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach:
„Na konkurs muzyczny w Katowicach zasługuje przede wszystkim jego patron. Widać, że w muzyce Szymanowskiego wykonawcy różnych specjalności odnajdują coś interesującego i wartościowego. Pamiętajmy, że z punktu widzenia pedagogicznego utwory Szymanowskiego są naprawdę trudne do wykonania i uczestnicy włożyli wiele wysiłku w ich przygotowanie. Nie zostaje mi nic innego, niż powiedzieć im: „good luck!”

W konkursie weźmie udział 102 uczestników, nie tylko z Polski, ale również m.in. Czech, Ukrainy, Rosji, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Korei, Chin, Tajwanu, Japonii i Wenezueli. Będą rywalizowali w pięciu kategoriach, takich jak kompozycja, skrzypce (34 uczestników), śpiew (24), fortepian (16) oraz kwartet smyczkowy (7 zespołów). Nagroda za pierwsze miejsca w kategoriach solistów wynosi aż 25 000 euro.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami harmonogramu na stronie wydarzenia http://szymanowski-competition.com/ oraz do śledzenia profilu na facebooku: www.facebook.com/SzymanowskiInternationalMusicCompetition

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.