Rusza nabór filmów do jubileuszowej 60. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego

fot. T. Korczyński

Każdego roku z początkiem października z całego świata zaczynają napływać zgłoszenia filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, które walczą o miejsce w selekcji do trzech międzynarodowych konkursów filmowych oraz konkursu polskiego. Nadchodząca jubileuszowa, 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada dwie nowe nagrody dla filmu o wysokich walorach artystycznych oraz filmu o tematyce społecznej.

Srebrne Rogi w nowym wydaniu

W odpowiedzi na potrzeby odbiorców oraz zmieniające się oczekiwania twórców i środowiska filmowego organizatorzy wprowadzili dwie nowe nagrody regulaminowe: Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych oraz Srebrny Róg dla reżysera filmu o tematyce społecznej przyznawane w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych. Zastąpią one dotychczasowe nagrody dla najlepszego dokumentu pełno- i średniometrażowego. Złoty Róg, niezmiennie trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie.

W Międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na twórców tradycyjnie czekać będą Smoki - Złoty i Srebrne,w Konkursie polskim Lajkoniki a w Międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic - Złoty Hejnał.

Festiwal premier

Jak co roku na widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekać będzie ponad 200 filmów, z czego zdecydowana większość to najnowsze produkcje zrealizowane w drugiej połowie 2019 roku i w roku 2020. Zarówno filmy zagraniczne, jak i polskie, które zostaną zakwalifikowane do konkursów będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy i tym samym na Krakowskim Festiwalu Filmowym będą mieć swoją premierę.

Krakowski Festiwal Filmowy jest także na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Najlepsze z najlepszych

Podobnie, jak w ubiegłych latach, zespół składający się z 17 wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata wybierze filmy konkursowe spośród kilku tysięcy, które ubiegać się będą o kwalifikację.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywać się będzie w dwóch etapach: 30 listopada 2019 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2019 oraz 31 stycznia 2020 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2019 i 15 lutego 2020 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2019.

Jubileuszowa edycja

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych.

Gościem specjalnym nadchodzącej edycji Festiwalu będzie kinematografia duńska. W ramach sekcji “Fokus na Danię” zaprezentowane zostaną najnowsze duńskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe.

W programie Festiwalu znajdzie się także wiele specjalnych wydarzeń jubileuszowych.

Regulamin konkursów filmowych oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.krakowfilmfestival.pl .

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020 roku.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów