Ruszył V Festiwal im. Józefa Świdra

05.12.2019
Ruszył V Festiwal im. Józefa Świdra

Już po raz piąty w Cieszynie, na Śląsku Cieszyńskim i w Katowicach zorganizowano festiwal im. profesora Józefa Świdra. Odbywa się on w dniach 5-8 grudnia 2019 r.

Profesor Józef Świder, kompozytor i wykładowca akademicki, inspirował i nadal inspiruje rzesze studentów i dojrzałych artystów-muzyków. Jego utwory są wyzwaniem dla wykonawców, a przyznawaną mu opinię wybitnego pedagoga potwierdzają słowa tych, którzy mieli zaszczyt i przyjemność być jego uczniami.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, przyjmując imię Profesora Józefa Świdra, stał się niejako „wizytówką” śląskiej chóralistyki. Na festiwal składa się komplet różnorodnych wydarzeń, jak: przesłuchania konkursowe, koncerty, konferencje, seminaria i warsztaty. Konkursy angażują zespoły chóralne różnych generacji: od dziecięcych, przez młodzieżowe, akademickie, aż po te złożone z dojrzałych śpiewaków. Zespoły prezentują wysoki poziom wykonawstwa muzycznego, a wśród laureatów festiwalowych nagród nie brak chórów
o ugruntowanej już pozycji, odnoszących liczne sukcesy na rozmaitych prestiżowych konkursach. Zmaganiom konkursowym podczas festiwalu towarzyszy wymiana doświadczeń artystycznych i edukacyjnych, popularyzacja literatury chóralnej różnych stylów i epok oraz konfrontacja wyników badań naukowych. Wszystko to służyć ma kultywowaniu sztuki muzycznej regionu i rozpowszechnianiu miłości do śpiewu – bez względu na wiek, umiejętności czy przynależność narodową śpiewających.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Profesora Józefa Świdra, mimo dopiero piątej edycji, niewątpliwie odnalazł swoje miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych w Polsce. Dzięki temu wydarzeniu, Śląsk Cieszyński w grudniowy czas staje się na chwilę „chóralnym sercem” Polski.

Festiwal po raz piąty

Koncertów festiwalowych, konkurs chóralny, wykłady, warsztaty i seminarium dla dyrygentów znalazły się w programie V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra, który odbywa się w Cieszynie w dniach od 5 do 8 grudnia 2019r. Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku. Termin Festiwalu jest nieprzypadkowy, ponieważ 7 grudnia 1908 zostało zainicjowane Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia” w Cieszynie, którego kontynuatorem jest Chór Uniwersytetu Śląskiego – akademicka Harmonia.

Tegorocznego festiwalu to festiwal wykładów i warsztatów artystycznych. W tym roku skupiamy się w największej mierze na praktyce chóralnej w większości opartej na folklorze Podbeskidzia, warsztatach śpiewu białym głosem, które poprowadzi Katarzyna Broda Firla, córka folklorysty Józefa Brody. Będzie również spotkanie z Józefem Brodą, który podczas wywiadu z Magdaleną Szyndler (dyrektorem Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ) opowie
o prawdziwym muzykowaniu „z serca i od serca” w zgodzie z naturą. Będzie również wykład o specyfice wykonawczej muzyki bałkańskiej: serbskiej, macedońskiej i bułgarskiej, które poprowadzi prof. Zoran Stanisavljevic z Uniwersytetu w Niszu w Serbii. Spotkamy się również z prof. Marcinem Wawrukiem - chórmistrz, aranżerem, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, trenerem wokalnym programów X-faktor, Twoja twarz brzmi znajomo, Jak oni śpiewają, który w przyjazny sposób opowie
o rytmetyce chóralnej.

Odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Józefa Świdra, w którym rywalizować będzie 11 zespołów z Polski, Czech i Białorusi. Zespoły walczyć będą o nagrody finansowe:

- Grand Prix Festiwalu,

- za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora

- za najciekawsza interpretację utworu o charakterze sakralnym

- za najlepsze wykonanie utworu Prof. Józefa Świdra

- za najciekawsze wykonanie utworu kompozytora związanego ze Śląskiem

Cieszyńskim

- za najciekawszą interpretację utworu inspirowanego folklorem

Konkurs oceniać będzie jury składające się z wybitnych specjalistów chórmistrzów
i kompozytorów reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski:

1. prof. dr hab. Sławomir Kaczorowski - przewodniczący, Akademia Muzyczna w Łodzi,

2. prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, JM Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie,

3. prof. dr hab. Marcin Wawruk, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie,

4. prof. Zoran Stanislavovic, Uniwersytet w Niszu/Serbia

5. dr hab. prof. nadzw. Izabella Zielecka – Panek, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Tym wydarzeniom towarzyszyć będą koncerty na terenie Śląska Cieszyńskiego co znacząco wpłynie na propagowanie muzyki chóralnej i cieszy się zainteresowaniem publiczności.

Doskonałym podsumowaniem festiwalu będzie finał – Koncert przedświąteczny „Nieśmy chwałę Panu” pod honorowym patronatem J.M. Rektora UŚ prof. zw. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, JE Ks. Arcybiskupa Metropolity Katowickiego dra Wiktora Skworca oraz JE Ks. Biskupa Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego dra Mariana Niemca. W programie znajdzie się program a capella w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia oraz utwory instrumentalne w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej Musica Iuvenalis z Koszyc na Słowacji. W drugiej części koncertu zabrzmi niezwykle emocjonalne Sunrise Mass Oli Gjeilo zaprezentowane z prezentacją multimedialną. Koncert odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:00 w Kościele Zmartwychwtsania Pańskiego w Katowicach.

Wśród patronów Festiwalu jest Fundacja imienia Profesora Józefa Świdra, którą w 2015r., którą założyła rodzina kompozytora. Jej celem jest „upowszechnianie, promocja, gromadzenie, dokumentowanie, ochrona i kultywowanie w kraju i zagranicą twórczości kompozytorskiej, dorobku i spuścizny muzycznej Józefa Świdra”

{info. pras}
 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.