Rzuć wszystko i jedź do Supraśla. Ruszył nieśpieszny festiwal Podlasie SlowFest

01.07.2018
Teatr Wierszalin

30 czerwca 2018 roku w Supraślu rozpoczął się Podlasie SlowFest. To wakacyjna propozycja dla wszystkich szukających odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury. Bilety na festiwal będzie można kupić od 4 czerwca za pośrednictwem strony www.podlasieslowfest.pl. Pomysłodawcą Festiwalu jest Roman Gutek.

W 2017 roku Roman Gutek zamiast Cannes wybrał Podlasie. W zacisznym Supraślu zorganizował festiwal w duchu slow, kontemplacyjny, nastawiony na współuczestnictwo, dyskusje, wycieczki; którego główną ideą było zanurzenie się w naturze i kulturze, odpoczynek, zerwanie z gonitwą i gwarem wielkich imprez. Tak narodził się Podlasie SlowFest, jego druga edycja startuje – w swoim stylu, pomału – 30 czerwca 2018 roku. Oczywiście w Supraślu. Roman Gutek przygotował program filmowy Festiwalu, dyrektorem artystycznym jest Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, kompozytor, współautor sukcesu zeszłorocznej edycji.

Podlasie SlowFest to z złożenia festiwal wakacyjny. Spokojny, rozciągnięty w czasie, nieprzepełniony wydarzeniami. Miejsce przyjazne publiczności, zachęcające do spotkań, rozmów – często trwających do późnych godzin wieczornych – z innymi uczestnikami i zaproszonymi artystami. To święto współuczestnictwa i kontemplacji, trwonienia czasu w ciekawym towarzystwie w duchu slow – mówi Piotr Domagała.

Miedzy czerwcem a sierpniem wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla trwają wycieczki piesze i rowerowe, dzienne i nocne wypady z podglądaniem przyrody (w towarzystwie przyrodników prowadzone szeptem, żeby nie zaburzać spokoju), kameralne koncerty polskiej i zagranicznej muzyki slow, w tym spotkanie z tradycyjnymi śpiewaczkami z miejscowości Dobrowody, leniwe pokazy filmowe, słuchowiska, wystawy, a przede wszystkim spotkania, dyskusje i dużo chwil dla siebie.

Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie. Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to między innymi retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 „Touch Me Not” Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. W ramach programu kulinarnego Organizatorzy zapraszają oglądania projekcji filmowych oraz delektowania się smakami Podlasia.

Jedną z najważniejszych części Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu będą mogli poznać dzięki szeptuchom – szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

Supraśl to szczególne miejsce, leżące na styku natury i kultury. Torfowe uzdrowisko otoczone Puszczą Knyszyńską jest jednocześnie jednym z najczystszych obecnie miast w Polsce. Obfituje przy tym w zabytki, lokalne legendy, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Podlasie SlowFest wydobywa największe zalety Supraśla, te związane z pięknem przyrody i te związane z bogactwem lokalnej kultury – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Festiwal potrwa do 12 sierpnia 2018 roku. Pełny program dostępny jest na stronie www.podlasieslowfest.pl. Bilety na poszczególne wydarzenia będzie można kupić przez stronę organizatora od 4 czerwca 2018 roku. Wejście na niektóre wydarzenia jest darmowe.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.