Seksowna Semele

17.05.2019
fot. arch. org.

Semele to pierwsza Angielska opera Haendla. Dzieło to jest syntezą popularnego w Wielkiej Brytanii gatunku oratorium z włoską operą. Napisana w 1743 roku Semele została po raz pierwszy wykonana w Covent Garden podczas okresu postu w 1744 roku. Opera, której tematem jest małżeńska zdrada nie była dobrze widziana szczególnie na deskach szacownej instytucji, w okresie postu, więc czterech przedstawieniach Semele zniknęła z afisza, aby na dobre objawić się jako arcydzieło baroku dopiero w XX wieku.

Ostatnio Semele znów można było zobaczyć w Europie. John Eliot Gardiner wraz z English Baroque Soloists and Monteverdi Choir wykonali dzieło Haendla w Paryżu, Barcelonie, Mediolanie, Rzymie oraz Londynie.

Miałem przyjemność obejrzeć Semele w londyńskiej Alexandra Palace. To było wyjątkowe wydarzenie. John Eliot Gardiner dyryguje muzyką Haendla jak nikt inny- dynamicznie i bardzo ekspresyjnie. Pod jego batutą Semela była porywająco zmysłowa. English Baroque Soloists mieli bogate, lekkie brzmienie, a w ich grze można było zauważyć połączenie barokowego rygoru z frywolnością. Gardiner ma wyśmienity zmysł do barokowych rytmów.

Spośród solistów największe wrażenie robiła Louise Alder, która wykonała tytułową rolę. Jej głos czarował jedwabistym pięknem oraz techniczną sprawnością. Bardzo teatralnie zaśpiewała Lucile Richardot, która wykonała partie Juna oraz Ino. Hugo Hymas był przyzwoitym Jupiterem. Jego głos był lekki i miał w sobie pewną zmysłową swobodę. Jednak najlepiej spośród mężczyzn wypadł Gianluca Buratto, który rolę Cadamusa oraz Somnusa wykonał z charyzmą i energią.

Reżyseria Thomasa Guthriego była prosta, skupiona na aktorstwie, podążająca za muzyką Handela. Jego Semele była bezpretensjonalna i autentycznie muzyczna.

Semele pod batutą Johna Eliota Gardinera to wydarzenie, które pozostanie w mojej pamięci na długo.

Dr Jacek Kornak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.