Siła w różnorodności

Warszawa już od wielu dekad jest drugim domem dla tysięcy obcokrajowców, którzy przyjechali tu, żyją i pracują z nami, otwierają swoje firmy – stając się dla nas nie tylko pracownikami, ale również sąsiadami, a zdarza się, że pracodawcami. Przede wszystkim zaś są i czują się Warszawiakami. Mieszkańcami stolicy, którzy chcą się z nami dzielić przywiezionym ze swoich ojczyzn pięknem.

- Mam tak samo, jak ty, miasto moje, a w nim… - śpiewał Czesław Niemen, być może przeczuwając, że jego piękny przebój będą kiedyś nucić mieszkańcy Warszawy, którzy urodzili się w innych krajach, innych kulturach.

Z pewnością różnorodność, która jest dla Warszawiaków codziennością, i która wpisała się obraz stolicy, wzmacnia Warszawę nie tylko na płaszczyźnie kulturalnej i obyczajowej, ale przede wszystkim – gospodarczej. Obecność obcokrajowców, przy odmienności kulturowej i biznesowej, niewątpliwie korzystnie wpływa na konkurencyjność Warszawy wobec innych stolic europejskich, również bogatych w obywateli odmiennych kultur. Migracje pracowników powodują, że coraz więcej ludzi pracuje w zespołach zróżnicowanych kulturowo.

By pokazać różnorodność społeczności warszawskiej Dom Kultury Śródmieście w Warszawie organizuje Festiwal Różnorodni Warszawiacy, podczas którego mieszkańcy naszej stolicy pochodzący z różnych stron świata będą mogli zaprezentować i podzielić się z nami tym, co w swojej kulturze uważają za najciekawsze i najpiękniejsze. Podczas każdego wydarzenia zaproszeni goście zaprezentują swoją twórczość, opowiedzą o pracy i życiu w Warszawie, lub swoich firmach, jak restauracja, kawiarnia, szkoła językowa. Ich opowieściom towarzyszyć będą specjalnie dobrane piosenki w wykonaniu polskich artystów.

Za nami pierwsze spotkania – z Francuzami i Hiszpanami mieszkającymi w Warszawie. W trakcie kolejnych spotkań poznamy Ukraińców, Wietnamczyków i Amerykanów – artystów, ludzi kultury, przedsiębiorców. Czym się zajmują? Jak im się tu żyje? Czy Warszawa ich inspiruje? Co myślą o nas, Polakach? Ich historie mogą być dla nas źródłem inspiracji i refleksji, a w połączeniu z prezentowaną twórczością artystyczną gwarantują, że będą to dobrze spędzone wieczory.

Przed nami:
Spotkanie III - Ukraińcy
14.04. godz. 19:00
Spotkanie IV - Wietnamczycy
21.04 godz. 19:00
Spotkanie V - Amerykanie
28.04. godz. 19:00
Dom Kultury Śródmieście,
Scena na Smolnej 9
Warszawa
Wydarzenie jest objęte patronatem Presto
Więcej informacji TUTAJ

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów