Skandynawska podróż

14 czerwca minęła dziesiąta rocznica tragicznej śmierci Esbjörna Svenssona, założyciela grupy Esbjörn Svensson Trio. Ten wielokrotnie nagradzany, pochodzący z rodziny o silnych tradycjach muzycznych twórca inspiracje znajdował w wielu zaskakujących źródłach. Między innymi muzyce klasycznej.

Jak mawiał artysta: „Próbuję skorzystać z ich języka muzycznego w improwizacjach. W muzyce, np. Bacha znajduję tyle pomysłów, tyle trików, kontrapunktów, że to przeniesione do jazzu bardzo go odświeża i w pewien sposób kształtuje mój własny styl improwizacji. To jest styl e.s.t. Trudny do określenia. Mieści się w nim bowiem pewien rodzaj jazzu, eksperymentalnego rock’n’rolla i w pewnym stopniu muzyki klasycznej”.

Łącząc różne style E.S.T. szybko zyskało popularność w rodzimej Szwecji a niedługo potem przychylność odbiorców oraz prasy na arenie międzynarodowej. Ich kompozycje do dzisiaj są inspiracją dla wielu poszukujących własnego brzmienia artystów – również na naszym rodzimym rynku.

Jednym z nich jest Miłosz Bazarnik. Pianista, kompozytor, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz założycziel grupy Miłosz Bazarnik Trio. W projekcie usłyszymy grającego na gitarze basowej Krystiana Tylżyna również absolwenta krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Lilianę Zieniawską, perkusistkę, wibrafonistkę i absolwentkę Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dziś swoją premierę ma ich debiutancki album "Trip of a Liferime" wydany nakładem wydawnictwa DUX. Płyta oscyluje gatunkowo wokół pojęcia jazzu skandynawskiego, modern jazzu oraz szeroko pojętego jazzu europejskiego. Jak komentuje zespół: "Ten album jest wynikiem naszych relacji, przyjaźni i emocji"

Płyta jest objęta patronatem Presto

{info. pras}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów