Startuje 11. Solanina

Solanin Film Festiwal wchodzi w nową dekadę. Od 21 do 25 sierpnia Nowa Sól ponownie stanie się offową stolicą Polski, bo kolejna edycja festiwalu to kontynuacja hasła OFF to MOC. Do Nowej Soli zostali zaproszeni twórcy alternatywni oraz gwiazdy, kinomani i muzycy. Dla nich oraz dla festiwalowej publiczności Solanin przygotował filmy konkursowe, pokazy specjalne, premiery, seanse z zaprzyjaźnionych festiwali, a także filmy upamiętniające trzydziestolecie jakie świętujemy po przełomowym 1989 roku.

Festiwal będzie miał mocną klamrę, bo rozpocznie się projekcją filmu ,,Jak pies z kotem", po którym odbędzie się spotkanie z Robertem Więckiewiczem, a zakończy przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Pedro Almodovara ,,Ból i blask". Projekcje konkursowe i specjalne, tradycyjnie odbędą się w Nowosolskim Domu Kultury. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 37 tytułów, w kategoriach: Kino Niezależne, Konkurs Animacji i Kino Offowe (tu z podziałem na dokument i fabułę). Nowym miejscem na festiwalowej mapie jest siedziba teatru Terminus A Quo, gdzie odbędą się nieodpłatne seanse filmów nagrodzonych rok temu, pod szyldem OFF DO POTĘGI: The Best OFF 10. Solanin Film Festiwal, a także Filmy wolności po 1989, np. ,,Psy" Władysława Pasikowskiego czy ,,Dług" Krzysztofa Krauze.
Oprócz filmów konkursowych, tradycyjnie pojawią się obrazy z udziałem jurorów, a w tym roku skład jury i pokazy z nim związane prezentuje się następująco: dokumentalistka Marta Prus, trzykrotna zdobywczyni Grand Prix Solanina (obsypany nagrodami film ,,Over The Limit", w sobotę), aktorka Katarzyna Zawadzka (sfilmowany z jej udziałem spektakl ,,Krzywy Domek" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, w piątek), aktor Rafał Mohr (film Wojtka Smarzowskiego ,,Kler", w czwartek), redaktor Trójki Ryszard Jaźwiński (entuzjastycznie recenzował film ,,Diego", w sobotę) oraz aktor Artur Barciś, który przywiezie swój ABS czyli ,,Artur Barciś Show".

Pozostali goście (poza wspomnianym już R. Więckiewiczem) to: Olga Bieniek, dzięki której zobaczymy przedpremierowo fragmenty filmu o zespole Kult; Kalina Alabrudzińska, wyróżniona za film ,,Nic nie ginie" na festiwalu Młodzi i Film, laureat Grand Prix Solanin Film Festiwal Kuba Radej, aktor Philippe Tłokiński, który był już jurorem na 7.Solaninie i coś dla maniaków ery VHS i nie tylko czyli lektor Maciej Gudowski, który przeczyta sobotnią galę nagród.
Dodatkowo na 11. Solaninie zobaczymy filmy z zaprzyjaźnionych festiwali: czeskiego 3KINO Praha, niemieckiego Film Festival Cottbus i łączącego Polskę, Czechy i Niemcy Niesse Film Festiwal. Po raz kolejny dla artystów otworzy się Nowosolska Galeria Bezdomna. Jej założeniem było pojawiać się co roku w nowym miejscu, ale tym razem ponownie zabierze wszystkich na dziedziniec i do cel byłego ARESZTU ŚLEDCZEGO. Będzie można zobaczyć tam wystawy grafik, instalacje plastyczne oraz mocny performance, który wzmocni przekaz!

W tym roku nowym Dyrektorem Solanin Film Festiwalu został Eliasz Gramont - aktor teatralny, muzyk, związany z festiwalem od początku: Nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej niż w poprzednich latach! Patronuje nam przede wszystkim MOC OFFu, nam wszystkim zależy na pokazywaniu nowych, ciekawych i inspirujących rzeczy, jakie pojawiają się w filmowym świecie. Tworzenie dobrego klimatu, twórcza wymiana, edukowanie ludzi poprzez otwieranie ich, a także dobra zabawa to rzeczy, które przyświecają nam podczas trwania Solanina. Zapraszamy do Nowej Soli, by razem krzyknąć po raz jedenasty: DOŚĆ PIEPRZENIA W KINIE! CZAS MOCNO DOSOLIĆ!

Karnet na wszystkie festiwalowe projekcje filmowe kosztuje 80 zł. Bilet na jeden seans filmowy/blok konkursowy w godzinach od 10.00 do 16.00 na sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury to koszt 6 zł. Bilet na jeden seans filmowy/blok konkursowy w godzinach od 16.00 do 22.00 na sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury kupimy za 12 zł. Projekcje na Sali Konferencyjnej (. mała sala) w Nowosolskim Domu Kultury i Terminus A Quo są darmowe.

Festiwal potrwa do niedzieli, 25 sierpnia br. Pełny program znajduje się na oficjalnej stronie imprezy po adresem: www.solanin-film.pl

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów