Tam, gdzie trykają się koziołki

18.01.2013

W Presto od pierwszego numeru uskuteczniamy muzyczne wycieczki. A to Paryż, a to Berlin, a to - Mediolan... Ale i w naszym kraju miejsc pełnych muzyki jest wiele. Na początek wybraliśmy się do Poznania, stolicy Wielkopolski.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, jakie mają tu miejsce co roku, więc rozkładamy wachlarz tych najistotniejszych, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jest ich tyle, że o tytułowych koziołkach z miejskiego ratusza można łatwo zapomnieć. Podobnie jak o Muzeum Instrumentów Muzycznych, z którego w samo południe zobaczymy te trykające się zwierzaki...

Kwitnąco i naukowo

Festiwal Wiosny odbywa się od 2006 roku. To jedyna na świecie impreza poświęcona tylko jednemu utworowi - „Świętu Wiosny” Igora Strawińskiego. Z każdą edycją festiwalu muzycy, plastycy i choreografowie próbują nadać dziełu nowy charakter.

Wiosnę w nazwie ma inne wydarzenie, tym razem o wymiarze naukowym, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich - Poznańska Wiosna Muzyczna. Jej charakter określają  niezmiennie konferencje naukowe, organizowane z udziałem zaproszonych filozofów i muzykologów. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia 2013 roku. Słowu towarzyszy dźwięk w najlepszym wydaniu. Publiczność usłyszy dzieła Lutosławskiego, Góreckiego, Xenakisa czy Bouleza, ale także utwory młodszych kompozytorów, zarówno polskich i jak i zagranicznych.

Nuty w barwach jazzu

W Poznaniu działa prężnie klub muzyczny Blue Note, który organizuje koncerty jazzowe. Nawiązał on nawet współpracę z kilkoma festiwalami jazzowymi, np. z Festiwalem Made In Chicago, czy Era Jazzu. Można tam usłyszeć gwiazdy: Agę Zaryan, czy Branforda Marsalisa. O tym, jak wielki wymiar ma działalność Blue Note, świadczy fakt, że wielokrotnie nagrywano tam koncerty dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Niektóre z koncertów, jakie się tam odbyły, wydano w formie albumów. Oprócz jazzu w klubie usłyszymy także blues, soul, reggae i muzykę celtycką.

Leszek Możdżer - Enter Music Festiwal 2012

Dynamicznie rozwijającą się imprezą jazzową jest Enter Music Festival, pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera. Festiwal odbywa się nad Jeziorem Strzeszyńskim. Mimo że ma on za sobą dopiero dwie edycje, cieszy się sporą popularnością, a pośród publiczności nie brak tych, którzy do Poznania przyjeżdżają specjalnie na to wydarzenie.

Innym ważnym punktem na mapie poznańskich spotkań z muzyką jest Poznań Jazz Fair, w którym biorą udział instrumentaliści i wokaliści wielkiego formatu, m.n. Tomasz Stańko.

Poznańskiemu pianiście jazzowemu i kompozytorowi zarazem poświęcono Festiwal Komeda. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie "Astigmatic", które sprawuje pieczę nad spuścizną Krzysztofa Komedy, a także stara się rozpowszechniać jego twórczość nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Miłośnicy jazzu nie powinni pominąć także Festiwalu Made In Chicago. Stanowi on perełkę na mapie Europy, jest unikatowy, ponieważ jako jedyny na starym kontynencie tak szeroko promuje chicagowski jazz. Organizatorzy nieustannie współpracują z Jazz Institute of Chicago, tym samym dbając o to, by na scenę festiwalu trafiali artyści powiązani z jazzowym obliczem tego miasta. Podczas imprezy usłyszeć można klasykę i awangardę. Koncerty festiwalowe prezentowane przez muzyków z Chicago migrują wiosną do innych miast: Krakowa, Wrocławia, czy Torunia.

Kulturowy koktajl…

Stolica wielkopolski ma swoje Skrzyżowanie kultur: Ethno Port Poznań Festiwal to największy w Polsce festiwal poświęcony muzyce świata, rozciągającej się od Skandynawii, przez Afrykę, a sięgającej aż na Daleki Wschód. Brytyjski miesięcznik „Songlines” uznał ten festiwal za jeden z 25 najlepszych festiwali Word Music na świecie.

Dzięki artystom przybywającym na imprezę z całego świata na Festiwalu można usłyszeć rock, muzykę klezmerską, klubową i klasyczną.

Festiwal odbywa się na równolegle dwóch scenach w centrum miasta, w przestrzeni Starego Koryta Rzeki Warty.

Muzyce żydowskiej poświęcony jest w całości Tzadik Poznań Festiwal: trzy dni z muzyką neoklezmerską. Kto woli ruchome obrazy, z przyjemnością pewnie obejrzy projekcje filmów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”.

I jeszcze jeden element kulturowego koktajlu: Nostalgia Festiwal Poznań to wydarzenie poświęcone kompozytorom współczesnym, z terenów postsowieckich. Prezentuje ono muzykę współczesną, twórczość narodową, np. armeńską, czy ukraińską, ale nie zapomina także o dorobku klasyków, takich jak Jan Sebastian Bach. Pierwsza odsłona Festiwalu miała miejsce w 2007 roku.

… Na uczelni

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat to okazja do poznania czołówki chórów uniwersyteckich. Zespoły prezentują rodzimy repertuar, zaś na finał przygotowują wspólnie utwór współcześnie żyjącego polskiego kompozytora (jak do tej pory: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego i Miłosza Bembinowa). Zakończenie festiwalu jest więc niezwykle spektakularne i bierze w nim udział niemal pół tysiąca chórzystów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej.

Dla miłośników gitary…

Międzynarodowy Festiwal Polska Akademia Gitary to gratka dla tych, którzy pragną podzielić się swoimi gitarowymi osiągnięciami z innymi. Wydarzenie otwiera niezmiennie inauguracja z udziałem orkiestry symfonicznej. Podczas imprezy odbywają się koncerty plenerowe dla rodzin z dziećmi, happeningi. Ma również miejsce największy w Polsce kurs mistrzowski. Organizatorzy starają się przenieść muzykę klasyczną na grunt mniejszych społeczności lokalnych, rozszerzając formułę festiwalu na obszar całej Wielkopolski.

…I amatorów smyczka

Festiwal Barokowych Smyczków i Strun to 10 dni  muzyki dawnej, którymi dowodzi orkiestra Arte dei Suonatori. Przez ponad tydzień publiczność słucha repertuaru przeznaczonego na różne instrumenty smyczkowe i strunowe, w tym zabytkowe. Są więc zarówno skrzypce, harfa, jak i viola da gamba, lira korbowa, czy wirginał. Od 2006 roku decyzją organizatorów, publiczność spotyka się również z muzyką graną nie tylko przez smyczki, ale także przez instrumenty dęte. W ten sposób słuchacze poznają instrumenty strunowe w roli akompaniamentu.

Poznań pamięta o klasyce

Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych 2012

Kolejnym muzycznym wydarzeniem jest cykl Opera Omnia, którego celem jest przybliżenie społeczności miejskiej opery w klasycznej, ale również w eksperymentalnej, współczesnej odsłonie.

Amatorów muzyki geniusza z Salzburga przyciągnie Festiwal Mozartowski – kilkudniowa muzyczna układanka stworzona z utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, choć nie tylko. Impreza odbywa się przy współpracy z licznymi zagranicznymi artystami. Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Co dwa lata odbywa się w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych i choć ma wymiar klasyczny, to od ostatniej edycji okraszony jest także muzyką rozrywkową.

Relacje z Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych 2012 przeczytasz tutaj

Warto również wspomnieć o całkiem nowej inicjatywie, Festiwalu Poznań Baroque. Do współpracy w nim zaproszono m. in. zespół Gli Incogniti, a także European Union Baroque Orchestra, stanowiącą największy edukacyjny projekt muzyczny Unii Europejskiej.

 

Ze wsi do miasta

Wielkie bębnienie przeciwko GMO... - 2012

Od dwóch lat w Poznaniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Impreza ma za zadanie zachęcać społeczeństwo do prowadzenia dialogu na istotne tematy związane ze sztuką i środowiskiem filmowym. Podczas Festiwalu odbywają się pokazy filmowe, koncerty i warsztaty dla przyszłych adeptów sztuki filmowej, w szczególności kompozytorów. Dla tych ostatnich Transatlantyk jest także polem zmagań konkursowych. Twórcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest kompozytor muzyki filmowej Jan A. P. Kaczmarek, Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera. Festiwal organizowany jest w Poznaniu oraz we wsi Rozbitek, gdzie Kaczmarek tworzy Instytut Rozbitek. Transatlantyk ma także służyć promocji idei instytutu.

 

Muzyczny Poznań zwiedzała Magdalena Kajszczak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.