Taniec z klasyką - czyli Szalone Dni Muzyki!

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. Na słuchaczy czeka plejada znakomitych solistów, najlepsze zespoły kameralne i orkiestry symfoniczne! Już na przełomie września i października w salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się ósma edycja festiwalu.

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, w tym roku koncentruje się wokół tańca i jego ogromnej roli, którą od zawsze odgrywał w muzyce klasycznej. Poprzez staranny dobór repertuaru udało się stworzyć trzydniowy przegląd najciekawszych przykładów inspiracji tańcem w utworach powstałych na przestrzeni wielu wieków. Nie zawsze jednak organizatorzy sięgali po najbardziej oczywiste przykłady muzycznych tańców, lecz starali się pokazać głębszą naturę współistnienia tańca i muzyki.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki to okazja do spotkania całej plejady znakomitych pianistów z całego świata. Podczas pięciu solowych recitali fortepianowych usłyszymy utwory Albéniza, Liszta i Debussy’ego w wykonaniu Nelsona Goernera, stylizowane tańce polskie Chopina czy Szymanowskiego w interpretacji Iddo Bar-Shaï i Aleksandra Dębicza. Luis Fernando Perez zabierze nas z kolei w podróż po hiszpańskich tańcach Enrique Granadosa, a islandzki pianista Vikingur Ólafsson zaprezentuje intrygujące zestawienie partit Bacha z etiudami Philipa Glassa.

Równie ciekawie zapowiadają się spotkania z zaproszonymi zespołami kameralnymi. Jedną z większych atrakcji tegorocznej edycji z pewnością będą dwa koncerty Apollon Musagète Quartet. Polski zespół zyskał sobie bardzo szybko miano jednego z najlepszych kwartetów swojego pokolenia, a jego kolejne koncerty redefiniują wręcz pojęcie precyzji i jedności w grze zespołowej. Podczas Szalonych Dni Muzyki Apollon Musagète wykona utwory m.in. Dvořáka, Areńskiego i Szostakowicza. Ponadto będzie okazja do usłyszenia kolejnego eksperymentalnego projektu zespołu Kwadrofonik, który tym razem zmierzy się z mazurkami Karola Szymanowskiego oraz do intrygującego spotkania z duetem Vassileny Serafimovej (marimba) i Thomasa Enhco (fortepian), w których interpretacji usłyszymy m.in. tradycyjne tańce bałkańskie zestawione z sonatami Bacha.

Wśród zespołów kameralnych znajdą się również ansamble specjalizujące się w muzyce dawnej. Belgijski Ricercar Consort, zespół mający w swym dorobku ponad 50 płyt, wystąpi aż trzykrotnie, prezentując tańce dworskie europejskiego baroku i renesansu. Jeszcze głębiej w historię zaprosi nas zespół Ars Nova, wykonując m.in. tańce średniowieczne z udziałem specjalistów z zakresu tańca historycznego.

Organizatorem Szalonych Dni Muzyki jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, dlatego też podczas festiwalu nie może zabraknąć muzyki symfonicznej. Na zaproszenie organizatorów w przestrzeniach Teatru Wielkiego pojawią się uznane zespoły, z Sinfoniettą Cracovią i Orkiestrą Filharmonii Narodowej na czele, a także najlepsze orkiestry ze szkół muzycznych z całego kraju. Również na gruncie symfonicznym można będzie posłuchać szerokiego spektrum inspiracji tanecznych. Obok wpływów ludowych w Tańcach węgierskich Brahmsa czy Tańcach słowiańskich Dvořáka pojawią się utwory traktujące taneczne formy jako źródło inspiracji do tworzenia niezwykle oryginalnych kompozycji, jak choćby Passacaglia Tan Duna czy La Valse Maurice’a Ravela.

Sama orkiestra Sinfonia Varsovia, jak zwykle nie ograniczy się tylko do roli organizatora całego przedsięwzięcia i w ciągu 3 dni festiwalu zagra aż 8 koncertów, każdy z innym repertuarem, z czego jeden w mniejszym składzie, jako Polska Orkiestra Kameralna. Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie znakomitym solistom, takim jak skrzypaczka Alena Baeva, pianista Nelson Goerner czy japoński mistrz bębna taiko, Eitetsu Hayashi.

Muzyka o bezpośrednim scenicznym rodowodzie również zajmuje bardzo istotne miejsce w programie festiwalu. Ukłonem w stronę tańców scenicznych będą dwa koncerty Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej prowadzonej przez José Maria Florêncio. Pierwszy poświęcony będzie muzyce baletowej Piotra Czajkowskiego, natomiast drugi wypełnią słynne walce z baletów, oper i operetek.

W trakcie 57 festiwalowych koncertów pojawi się także sporo utworów odchodzących od głównego nurtu muzyki klasycznej. Wśród blisko 1000 wykonawców znajdą się zarówno big bandy, zespoły muzyki folkowej, jak i projekty eksperymentalne, które sprawią, że w trakcie trzech dni festiwalu czeka nas prawdziwe muzyczne szaleństwo!

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szalonednimuzyki.pl

Bilety w cenie 12-17 zł są dostępne w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej na www.teatrwielki.pl i www.eventim.pl oraz w punktach Eventim i salonach sieci Empik. Wstęp na koncerty w sali Foxtrot (namiocie) jest bezpłatny.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki
La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin - twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.
W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz siódmy. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013), Ameryka (2014), Pasje serca i duszy (2015) i Natura (2016), spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Organizatorem Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, a współorganizatorami: Teatr Wielki - Opera Narodowa, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne.

{info. pras}

fot. Serwis Orkiestry Sinfonia Varsovia

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów