Tłumy na koncertach muzyki klasycznej! Co roku, od 59 lat, jest tak samo!

fot. Radek Zawadzki

Znacie rzeźbę Fryderyka Chopina w  Łazienkach Królewskich w Warszawie? Być może? Pewnie tak. Na pewno tak! Dzieło rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego odsłonięto w 1926 r. Niestety, pomnik wojny nie przetrwał. Na szczęście, udało się go zrekonstruować i w 1958 r. znalazł się na dawnym miejscu. A już od następnego roku Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina wspólnie zorganizowali pierwszy letni koncert pod pomnikiem kompozytora. Od tego czasu koncerty odbywają się nieprzerwanie, od maja do września, w każdą niedzielę o godz. 12:00 i 16:00 i są jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. A trawnik przed pomnikiem staje się jedną z największych sal koncertowych Warszawy.

W tym roku sezon zainaugurował Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego (II miejsce). Jego interpretancje utworów Chopina musiały się podobać, bo publiczność pożegnała artystę owacjami na stojąco. On odwdzięczył się Wielkim Polonezem Es-dur, na bis. Jego recital w połączeniu z niezwykłą aurą miejsca dostarczył wszystkim uczestnikom niesłychanych przeżyć estetycznych. Aby oddać sprawiedliwość drugiemu soliście tego dnia, dodamy, że równie liczną publikę zebrał o godz. 16.00 Radosław Sobczak, który zachwycił lekkością swoich interpretacji.

Koncerty Chopinowskie to wizytówka Warszawy, która z roku na rok zdobywa nowych odbiorców. Szczególna atmosfera koncertów na długo zapada w pamięć słuchaczy. Koncert inauguracyjny przejdzie do historii, ponieważ artysta zawładnął emocjami słuchaczy w sposób absolutny. Tym razem przyroda i muzyka połączyły swoje siły i porwały publiczność, jak nigdy dotąd  – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Komu żal, że przegapił występ Wundera, który otwarcie deklaruje, że kocha Polskę - mamy dobrą wiadomość. Niebawem recital artysty na 18. Festiwalu Ogrody Muzyczne. Bądźcie czujni i rezerwujcie sobie czas w lipcu.


fot. Radek Zawadzki

Nocny koncert

Dla wszystkich miłośników Koncertów Chopinowskich organizatorzy mają gratkę. 19 maja o godz. 22.30 w ramach Nocy Muzeów, zapraszają na nocny koncert przy pomniku Chopina. Zagrają: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” - laureat tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2012) oraz Julia Łozowska - zdobywczyni nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w tym m.in. Grand Prix, I miejsce oraz nagrodę specjalną dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2017), Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”.

Moda na Chopina

W kolejną niedzielę, 20 maja, o godzinie 12:00 wystąpi Joanna Różewska, która otrzymała nagrody na wielu konkursach, a w 2010 r. znalazła się w grupie siedmiu pianistów reprezentujących Polskę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. O godz. 16.00 swoją niezwykłą pasję do muzyki na utwory Chopina przełoży Edward Wolanin. Jest to pianista, który odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych, a jego repertuar koncertowy obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok. Bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami.

Czekają nas jeszcze cztery koncerty live. Informacje na temat kolejnych streamingów podawane są na bieżąco na profilu Stołecznej Estrady www.facebook.com/StolecznaEstrada oraz Koncertów Chopinowskich www.facebook.com/koncertychopinowskie.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów