Tomasz Konieczny wystąpi w poznańskim Teatrze Wielkim!

źródło: www.tomasz-konieczny.com
źródło: www.tomasz-konieczny.com

Usłyszał już o nim świat. Teraz wraca z Moniuszkowsko-Wagnerowskim recitalem do miejsca, w którym ponad 20 lat temu zadebiutował. A tylko krok dzielił go od kariery na zupełnie innej scenie...

Tomasz Konieczny od dziesięciu lat związany jest z wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutował w sezonie 2008/2009 w "Pierścieniu Nibelunga" Richarda Wagnera. Recenzenci zgodnie określili jego debiut jako sensacyjny. Na początku 2019 roku odebrał tytuł honorowy Österreichischer Kammersänger przyznawany wybitnym śpiewakom.
Artysta obdarzony wyjątkowym bas-barytonem występuje w różnorodnym repertuarze, aczkolwiek to właśnie partie wagnerowskie są jego specjalnością.
Niewiele dzieliło Koniecznego od kariery na całkiem innej scenie. Zanim podjął się nauki na warszawskiej Akademii Muzycznej, studiował aktorstwo w PWSFTviT w Łodzi. Jako aktor debiutował u Andrzeja Wajdy w "Pierścionku z orłem w koronie". Następnie występował w licznych produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych w Polsce, między innymi jako Tristan w telewizyjnej adaptacji „Tristana i Izoldy” w reżyserii Krystyny Jandy. Pracował także jako reżyser teatralny. Wyreżyserował między innymi sztukę Corneilles’a pt. „Cyd” w Teatrze Adekwatnym w Warszawie w roku 1996. Ale śpiew od początku był ważny, więc Konieczny kształcił się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC) oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w klasie śpiewu solowego Prof. Christiana Elßnera w Dreźnie.

Artysta regularnie występuje na najważniejszych scenach muzycznych na całym świecie. W lipcu 2018 roku wraz z Piotrem Beczałą zaśpiewał w Bayreuth. Był to pierwszy występ Polaków na słynnym wagnerowskim festiwalu. W marcu 2019 roku Konieczny debiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera. A zaczynał w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Tu odbył się debiut operowy Tomasza Koniecznego w 1997 roku. Wykonywał tytułową partię w "Weselu Figara". Teraz do Poznania przejeżdża już jako gwiazda największego formatu.

Data: 18.06.2019, godz. 19:00 | Miejsce: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

wykonawcy:

Tomasz Konieczny – bas-baryton
Gabriel Chmura – dyrygent
Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Program zapowiada się wybornie:

I CZĘŚĆ
Richard Wagner „Tannhäuser” uwertura
Richard Wagner „Tannhäuser” pieśń Wolframa Wie Todesahnung… O du, mein holder Abendstern
Richard Strauss „Der Rosenkavalier” walce
Richard Strauss „Arabella” monolog Mandryki Wenn aber das die Folge wär, gewesen

II CZĘŚĆ
Stanisław Moniuszko „Paria” uwertura
Stanisław Moniuszko „Kozak”
Stanisław Moniuszko „Stary kapral”
Richard Wagner „Götterdämmerung” Morgendämmerung und Siegfrieds Rheinfahrt
Richard Wagner „Die Walküre” Pożegnanie Wotana Leb wohl, du kühnes, herrliches Kind

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów