Tour de la musique

02.08.2016
Tour de la musique

Pretensjonalny tytuł na określenie całkiem przyjemnej wycieczki a może – kto wie – kiedyś ktoś nazwie tak wielki ogólnopolski festiwal muzyczny? Założenie: podróżujemy nie po to, żeby kąpać się w Bałtyku (sinice, zimno i parawaning na plażach), nie po to, by w pocie czoła wspinać się na Sokolnicę albo Sowią Górę (płytki oddech, zakwasy, pogoda zmienna jak… w górach), ani po to, żeby zaszyć się w mazurskiej czy kaszubskiej głuszy (komary!!). Nie. Jeździmy, żeby być jak najbliżej muzyki klasycznej.

3–8 sierpnia. 6. edycja Energa Sopot Classic Festival. Wysokim „C” inauguruje Aleksandra Kurzak. Dwa dni później spotkamy Jana A. P. Kaczmarka podczas koncertu jego muzyki filmowej. 6 sierpnia ulubienica publiczności – muzyka barokowa w Kościele św. Jerzego. A na finał – koncert na plaży przy sopockim Teatrze na Plaży. Z niespodzianką, której nie chcą zdradzać na razie ani organizatorzy, ani solistka – Antonina Styczeń. Uwaga, smokingi niepotrzebne, dzieci mile widziane!

Do 28 sierpnia trwa Baltic Neopolis Festival. Muzycy kameralnego smyczkowego zespołu Baltic Neopolis Orchestra i ich goście wpadną do Kołobrzegu, Grodna, Gryfic, Złocieńca, Szczecina. Finał zagrają w Koszalinie. Szczegółowy plan działań na ich stronie. Tu także możemy wpaść bez zapowiedzi, bez strojów wieczorowych, rodzinnie.

Za to do 15 sierpnia codziennie, a nawet kilka razy dziennie, głównie w Świdnicy, ale także w okolicznych miejscowościach można posłuchać koncertów w ramach XVII Festiwalu Bachowskiego. Muzyka barokowa, muzyka sakralna, także w liturgii. Gdy potrzeba wyciszenia, wsłuchania się w siebie – warto wybrać się na Dolny Śląsk.

A skoro już jedziemy na południowy zachód Polski…

5–13 sierpnia. 71. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na Dolnym Śląsku. Najstarszy tego typu festiwal na świecie. Pianistyczna olimpiada, na którą Piotr Paleczny zaprasza najlepszych. W tym wielu młodych, w tym finalistów ostatniego konkursu chopinowskiego. Poza Kate Liu, która z powodów zdrowotnych odwołała swój udział. Usłyszymy tam także Pawła Kowalskiego, który doskonale komentował merytorycznie ubiegłoroczny konkurs pianistyczny w Warszawie. Tu jest wykwintnie i prestiżowo. Można zaopatrzyć się w karnet na cały festiwal lub bilety na poszczególne wydarzenia.

Sierpniowe niedziele są naznaczone recitalami Chopinowskimi. Nie tylko w Warszawskich Łazienkach, ale także na przykład w Szafarni. Istniejący tam od wielu lat Ośrodek Chopinowski zaprasza najlepszych pianistów. Dla artystów spotkanie z publicznością w miejscu, w którym Fryderyk Chopin pierwszy raz zetknął się z polską muzyką ludową – główną inspiracją dla jego mazurków – jest przeżyciem wyjątkowym, czasem wręcz metafizycznym. Wszystkie weekendy sierpnia upływają także pod znakiem Kolorów Polski. To sztandarowy wakacyjny festiwal Filharmonii Łódzkiej, która wyjeżdża w plener i w miastach, miasteczkach ziemi łódzkiej prezentuje przeróżne zespoły muzyczne. To na Kolorach odkryliśmy jakiś czas temu PGR – zespół jazzowy Grzegorza Rogali, transowy tercet DAGADANA czy Tsiganz Fanfara Avantura i ich bałkańskie energetyczne granie.
Gdyby ktoś jednak na weekend wpadł do Warszawy – to poza recitalami chopinowskimi proponujemy jeszcze wpaść na Grochowską 272. Tam Sinfonia Varsovia zaprasza na Letnie Koncerty na Grochowskiej. Uwaga, na tyłach sali są stoliczki, kartki i kredki, więc bez obaw przychodźcie rodzinnie.

5–28 sierpnia. Emanacje. W Małopolsce. To festiwal wędrujący, organizowany przez Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. Gorlice, Kąśna Dolna, Szczawnica, Stary Sącz, Nowy Sącz, Lipnica Murowana. Sprawdzajcie stronę festiwalu i szukajcie spokojnych pięknych miejsc, które wypełnia muzyka.

15–30 sierpnia. 12. Festiwal Chopin i jego Europa. W Warszawie. Wielki budżet, wielkie nazwiska. Recitale, koncerty, opera. Choć akurat Chopinowi do opery było daleko, podobnie jak do wielkiej symfoniki. Zdecydowanie festiwal ma rozmach i już ugruntował swoją pozycję wśród wakacyjnych wydarzeń artystycznych. Organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który przez całe wakacje zaprasza do odkrywania Warszawy Chopina. Przy okazji festiwalu warto także odwiedzić muzeum. Tu także wymagane stroje filharmoniczne. I raczej niepełnoletnie pociechy zostawcie z babcią lub opiekunką.

24–27 sierpnia. Bravo Maestro. Kąśna Dolna. Kto słyszał o tym miejscu, ten wie. Centrum Paderewskiego i jedyny dworek pianisty/kompozytora/premiera Polski, który się ostał i całkiem nieźle służy sztuce jako sala koncertowa i dom pracy twórczej. A do tego staw, las, parkowo, cicho. Koniec świata. Najlepsze miejsce, żeby odtruć się po tygodniach w szklanych biurowcach, w wielkich miastach. I muzyka dopasowana do miejsca – kameralna. Artyści blisko słuchaczy. Kwintesencja koncertu. Polecamy wszystkim, najmłodszym także.

28 sierpnia–4 września. XI Goldberg Festival. Jedziemy do Gdańska. Od ponad 10 lat niestrudzenie organizuje go koncertująca klawesynistka, właścicielka wydawnictwa płytowego Sarton – Alina Ratkowska, której siłę, determinację i sprawność organizacyjną podziwiamy. Festiwal promuje jednego z mieszkańców Gdańska – kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga, który w historii zapisał się podobnie jak Anton Diabelli. Diabellego znamy do dziś, bo Ludwig van Beethoven popełnił cykl wariacji do jego walca. Goldbergowi Jan Sebastian Bach zadedykował także cykl wariacji. Do Gdańska przyjadą świetni artyści muzyki dawnej. Okazja więc do przyjrzenia się tej scenie, jej różnorodności. No i zawsze pretekst do przedłużenia sobie wakacji. My z tej sposobności skorzystamy jako patron medialny Festiwalu.

Patronat mamy także nad wydarzeniem, które co prawda startuje dopiero 3 września, ale jest ważne i tu je krótko zaanonsujemy. Rzecz zadzieje się w Kłodzku. To warsztaty improwizacji muzycznej „Opowiedz mi bajkę”. Dzieci układają własne historie na podstawie książek z obrazkami. Tak zaimprowizowane bajki są „tłumaczone” na język muzyczny pod kierunkiem artysty prowadzącego zajęcia.

Gdyby ktoś odniósł mylne wrażenie, że w sierpniu niewiele się dzieje – zapewniam, że to tylko kilka subiektywnie wybranych przeze mnie wydarzeń. Zachęcam do poczytania lokalnej prasy, spojrzenia na billboardy i ogłoszeniowe słupy w miejscowościach, które odwiedzacie w czasie urlopów. Muzyczne perełki znajdziecie wszędzie.
Możecie także dopytać znajomych. Gdy to zrobiłam – na Facebooku, dostałam takie podpowiedzi:
Theatrum Musicum – inicjatywa miasta Krakowa, w ramach której pod wspólnym szyldem zebrane są wszystkie wydarzenia muzyczne. Festiwal trwa więc od początku wakacji. W sierpniu dobrze się zapowiada. Na stronie można wybierać wśród różnych wydarzeń – koncertów kameralnych, symfonicznych, z muzyką sakralną, wokalną – operą i operetką, recitali fortepianowych. Spektakularny koncert wydarzy się 27 sierpnia. Oto Capella Cracoviensis wykona WSZYSTKIE dziewięć symfonii Beethovena. Tego nie wolno przegapić!
4–6 sierpnia. VII Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. Trochę przegląd, trochę konkurs, trochę koncert. Postacią centralną jest Krzesimir Dębski – w jury konkursu ale także dyrygent orkiestry, która zagra koncert finałowy.
11 sierpnia. Szubertiada w ramach Śląskiego Lata Muzycznego. Hotel Salve w Głogówku. Wstęp wolny. Trzeba kupić lampkę wina ;-)
21 sierpnia. Warsaw Academic Big Band zagra dla mieszkańców Ursynowa w Warszawie – to też bardzo lokalne wydarzenie. O nim akurat wiem także z ogłoszenia na tablicy w jednej z klatek schodowych w tej stołecznej dzielnicy. Warto zachować czujność!
26–28 sierpnia. XII Korowód Czyli Spotkania Z Tańcem Dawnym. Cykliczna impreza, której tematem są tańce dawne, organizowana przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.
To więc także dobry trop – nie tylko szukać w prasie i w przestrzeni miasta, ale także – pytać znajomych!
Festiwale, koncerty i spędzanie wakacji z muzyką poleca Kinga Anna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu „Presto. Muzyka Film Sztuka”

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.