Transcendencja Mahlera [relacja z koncertu Filharmoników Wiedeńskich]

fot. arch. org.

DR JACEK KORNAK: Wiedeńscy Filharmonicy mają reputację jednej z najlepszych, a przynajmniej najpopularniejszych orkiestr świata. Zapewne obecnie ich sława wymika z transmitowanych na cały świat koncertów noworocznych. Koncertem w Barbican Centre Wiedeńscy Filharmonicy udowodnili, że nie są jedynie specjalistami od walca, ale potrafią wykonać każdą kompozycję na najwyższym poziomie.

W Barbicanie usłyszeliśmy IX Symfonię Gustava Mahlera. Mahler był ostatnim dyrektorem muzycznym Wiedeńczyków. Odtąd orkiestra koncertuje jedynie z gościnnymi dyrygentami. Jest coś wyjątkowego gdy słucha się orkiestry z takimi tradycjami wykonującej utwór napisany dla nich. XI Symfonia miała swoją premierę w 1912, już po śmierci kompozytora. To ostatnie dzieło symfoniczne Mahlera dorównuje rozmiarami jego największym symfoniom, ale jest ono w swoim charakterze bardziej kameralne, jakby zwrócone do wewnątrz.

W Barbican Centre Vienna Philharmonic poprowadził Ádám Fischer. Ten węgierski dyrygent rewelacyjnie przedstawił bogactwo brzmieniowe tej symfonii. W jego interpretacji dzieło Mahlera jest krystalicznie czyste, ale też nabiera pewnego melancholijnego nastroju – bez nadmiernego patosu za to ze sporą ilością delikatności i liryzmu.

Mistrzostwo Wiedeńskich Filharmoników polega na tym, że ich brzmienie jest niezwykle piękne, a technika bez zarzutu, więc mogą oni sobie pozwolić na dość wolne wykonanie, które wciąga swoją atmosferą. W tej interpretacji było coś prawdziwie transcendentnego. IX Symfonia Mahlera była przeżyciem duchowym. Rzadko dziś można usłyszeć takie koncerty.

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów