Tribute to Komeda

fot. arch. org.

W tym roku mija 50 lat od śmier­ci kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Z tej okazji rok 2019 został ustanowiony Rokiem Komedy, pod patronatem UNESCO. Podczas koncertu w Sieradzu, który odbędzie się w ramahc Festiwalu Kolory Polski,  jego muzyka zabrzmi w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego.

Krzysztof Trzciński (1931–1969), bo tak brzmiało jego prawdziwe na­zwisko, był twórcą znanych na ca­łym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Odegrał ważną rolę w rozwoju jazzu nowoczesnego i ukształtowaniu polskiej szkoły jazzu. Zwykle występował z własnym sek­stetem. Wśród 65 filmów, do których muzykę napisał, najsłynniejszy jest ostatni – „Dziecko Rosemary” Roma­na Polańskiego z demoniczną „Koły­sanką” jako motywem przewodnim. Studyjny album „Astigmatic” (1966) uważa się za jedno z największych dokonań polskiej szkoły jazzowej. Muzyką Komedy inspirowali się m.in. Wojtek Mazolewski, Maria Sadow­ska, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Pierończyk, Ma­ciej Obara.

Przystępując do pracy nad utworami Komedy, znakomity pianista i aran­żer Andrzej Jagodziński zaprosił do współpracy dwie wybitne woka­listki: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Jagodziński koncertuje w różnych jazzowych stylach i kon­wencjach; współpracował m.in. z To­maszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną i Janem Ptaszynem Wró­blewskim. Wielką popularność zdo­były jazzowe aranżacje muzyki Cho­pina wykonywane przez działające od 1993 r. trio Jagodzińskiego.

17 sierpnia 2019, 18.00
SIERADZ Wzgórze Zamkowe – scena plenerowa

Wykonawcy:

Grażyna Auguścik – śpiew
Agnieszka Wilczyńska – śpiew
Andrzej Jagodziński Trio:
Andrzej Jagodziński – fortepian
Czesław Bartkowski – perkusja
Adam Cegielski – kontrabas
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Robert Majewski – trąbka/flugelhorn

W programie utwory Krzysztofa Komedy w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów