Triumf Ewangelii - Passio Elsnera wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej

Oratorium pasyjne Passio Domini Nostri Jesu Christi seu Triumphus Evangelii op. 65, jest uznawane za jedno z najwybitniejszych dzieł Józefa Elsnera. Pod koniec 1834 roku z prośbą o napisanie dzieła o charakterze pasyjnym zwrócił się do Józefa Elsnera ksiądz Witman, wyrażając zapotrzebowanie na muzykę „godną wykonania w czasie kazań pasyjnych w Wielkim Tygodniu”.

Elsner komponował dzieło przez kolejne dwa lata, a kompletna premiera odbyła się dopiero czerwcu 1838 roku w kościele ewangelicko – augsburskim na Pl. Małachowskiego. W wykonaniu Pasji brało udział ponad 400 artystów. Dzieło odniosło duży sukces, o czym świadczyły: ogromna liczba słuchaczy, przychylne recenzje oraz kolejne wykonania w Warszawie, Petersburgu czy Wilnie. Gazeta Warszawska tuż po premierze donosiła: „Dzieło to nie może być porównane z żadném znaném dotąd w podobnym rodzaju; jedno tylko Stworzenie świata Haydna mogłoby to porównanie wytrzymać”.

Libretto Pasji zawiera fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza i św. Marka, psalmy oraz teksty pozabiblijne. Utwór składa się z czterech części, które spaja wielokrotnie powtarzany tekst „Qui passus es pro nobis, Jesu Christe”. Całość zwieńczona jest radosnym Alleluja, dzięki któremu w pełni można zrozumieć tytuł Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli Triumf Ewangelii.

JÓZEF ELSNER PASSIO
oratorium pasyjne
17 marca 2018, godz. 19, Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
wstęp wolny

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów